Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.05.2013 aktualizacja 24.05.2013

„Czepkowanie” 150 studentów pielęgniarstwa w Katowicach

Uroczyste „czepkowanie”, czyli wręczenie tradycyjnych białych czepków 150 studentom I roku licencjackich studiów pielęgniarskich odbyło się w czwartek w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Większość grupy stanowią panie, ale jest też 7 studentów.

Jak podkreślają władze Wydziału Nauk o Zdrowiu, doroczna uroczystość, połączona ze złożeniem ślubowania, to moment symbolicznego przyjęcia do grona zawodowego pielęgniarek i pielęgniarzy, a także sposób nobilitacji adeptów tego trudnego zawodu.

Podczas uroczystości podkreślano też, że to zawód niezwykle potrzebny. Średnia wieku polskich pielęgniarek i położnych to obecnie 44 lata. Według prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w Polsce w latach 2010 – 2020 ponad 80 tys. pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny. Pracę w zawodzie podejmie w tym czasie jedynie niecałe 20 tys. osób. To oznacza, że w 2020 r. zabraknie w Polsce ponad 60 tys. pielęgniarek.

„W tym kontekście pielęgniarstwo oznacza pewną pracę. Poza tym społeczeństwo się starzeje, więc zapotrzebowanie na opiekę będzie coraz większe” – podkreśliła dr Wioleta Piechaczek z Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Problemem jest też emigracja zarobkowa tej grupy zawodowej – według danych izb pielęgniarskich coraz więcej osób kończących studia w Polsce decyduje się na podjęcie pracy za granicą. To powoduje, że deficyt wykwalifikowanych pracowników w Polsce staje się jeszcze bardziej dotkliwy.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ tot/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024