Karolina Dukała zwyciężczynią Salonu Gigantów UJ

Karolina Dukała z Wydziału Filozoficznego UJ wygrała IV edycję Salonu Gigantów dla autorów najciekawszych referatów popularnonaukowych. W zwycięskim wystąpieniu wyjaśniała jak tworzą się fałszywe wspomnienia. W nagrodę otrzyma 2 tys. złotych.

Salon Gigantów to Salon Naukowy Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego (TDUJ). Inicjatywa ma popularyzować badania młodych naukowców wśród szerokiej publiczności, a także kształtować umiejętność wystąpień publicznych.

Karolina Dukała, doktorantka w Instytucie Psychologii Wydziału Filozoficznego UJ, konkursowe jury podbiła referatem "Panie sędzio, naprawdę to zrobiłem!", o tym jak tworzą się fałszywe wspomnienia.

„Bardzo się cieszę z tej wygranej. Każdy z nas, doktorantów prowadzi trudne i często pracochłonne badania. Podobne wyróżnienia z pewnością dodają mnóstwa sił do dalszej, naukowej pracy. Wierzę, że dzięki inicjatywom takim jak Salon Naukowy TDUJ poziom młodych, polskich naukowców i ich znaczenie w świecie będzie stale wzrastać” – powiedziała zwyciężczyni.

Laureatka specjalizuje się w psychologii sądowej. Aktywnie uczestniczy w wielu projektach badawczych z zakresu psychologii oraz jest autorką naukowych publikacji o międzynarodowym zasięgu. Jest także organizatorką i współorganizatorką międzynarodowych konferencji, których gospodarzem jest Instytut Psychologii UJ. Współtworzy m.in. Cracow Conference of Psychology and Law. Jest prezesem Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W finale konkursu uczestniczyli również: mgr inż. Roman Gołąb z Wydziału Chemii UJ autor referatu „Zastosowanie opraw o kontrolowanej atmosferze do ochrony dzieł sztuki wrażliwych na fotodegradację”; mgr Daria Gosek z Wydziału Filozoficznego UJ, która wyjaśniała „Co to jest +kobieta+. O historii pewnego błędu w filozofii”; mgr Jan Major z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ z referatem: „Zobaczyć niewidzialne - jak i dlaczego szukamy czarnych dziur”.

Podczas każdego z cyklicznych spotkań Salonu Naukowego, prezentowane są trzy referaty, spośród których publiczność wybiera najlepszą prezentację popularnonaukową. Słuchacze, poprzez wypełnienie anonimowej ankiety, oceniają przystępność przedstawionej tematyki, zawartość merytoryczną oraz sposób jej prezentacji.

Zwycięstwo w finałowym Salonie Gigantów przyznaje jednak kapituła konkursu. Znaleźli się w nim m.in.: prorektor ds. dydaktyki UJ - prof. Andrzej Mania, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych UJ - prof. dr hab. Stanisław Kistryn; zasłużony dla TDUJ - prof. dr hab. Piotr Petelenz; członkini Komisji Rewizyjnej TDUJ - Monika Koperska oraz przewodnicząca Komisji Kultury TDUJ - Gabriela Żuchowska-Zimnal.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera