Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
01.07.2013 aktualizacja 01.07.2013

Cichsze, lecz równie zrozumiałe komunikaty

Szwedzcy naukowcy opracowują technikę modulacji głosu, która pozwoli na to, by publiczne anonse powodowały mniej hałasu, a jednocześnie pozostawały łatwe do zrozumienia przez odbiorców.

Badacze z KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie próbują sprawić, aby ogłoszenia podawane przez głośniki na dworcach, lotniskach i w innych miejscach publicznych były dobrze słyszalne w hałaśliwym otoczeniu, lecz same produkowały jak najmniej dodatkowych decybeli i nie przyczyniały się do uszczerbku na zdrowiu słuchaczy (uszkodzenia słuchu).

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu urządzenia do rozpoznawania mowy, które zostało zaprojektowane w taki sposób, by symulowało funkcjonowanie ludzkiego zmysłu słuchu.

"Nasze manipulacje, które są dostosowane do komputerowego urządzenia rozpoznającego mowę, sprawiają, że także ludziom łatwiej usłyszeć potrzebną informację. Zmodyfikowane słowa brzmią, jakby były od siebie bardziej oddzielone i dlatego łatwiej rozróżnić je pomimo hałasu" - mówi Petko Petkov, jeden z badaczy.

Naukowcom udało się obniżyć głośność komunikatu nawet o 5 decybeli przy zachowaniu wysokiego poziomu zrozumienia przekazu. Jest to różnica, którą można zobrazować poprzez porównanie hałasu produkowanego przez samochód osobowy do hałasu wytwarzanego przez silnik ciężarówki.

Prace naukowców ze Szwecji są częścią większego europejskiego projektu o nazwie LISTA (Listening Talker). Wyniki badań są dostępne na stronie internetowej uczelni, a w przyszłości zostaną opublikowane. (PAP)

ooo/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024