Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Lublin/ Studia medyczne najbardziej oblegane

Uniwersytet Medyczny cieszy się największą popularnością wśród wyższych uczelni Lublina. Na kierunek Lekarski zgłosiło się tu ponad 15 kandydatów na jedno miejsca, zaś na Lekarsko-dentystyczny – aż 30.

Kierunku Lekarskim Uniwersytetu Medycznego limit miejsc wynosi 230, a chętnych jest 3,5 tys.; na Lekarsko-dentystycznym na 70 miejsc zgłosiło się ponad 2 tys. osób.

Popularne są także inne kierunki medyczne. Na Farmacji i Dietetyce przypadło po 7 kandydatów na jedno miejsca, zaś na Analityce medycznej i Kosmetologii – po 8. Na Pielęgniarstwo i położnictwo zgłosiło się po 3 kandydatów na jedno miejsce. Ogółem na Uniwersytecie Medycznym chciałoby studiować 9,1 tys. osób, a miejsc jest tylko 630. Liczba kandydatów na tę uczelnię okazała zbliżona do ubiegłorocznej.

„Medycyna, Stomatologia czy Farmacja, a także Analityka medyczna to dające pewność zatrudnienia kierunki studiów. Widać, że kandydaci bardziej sobie cenią możliwość zdobycia prestiżowego, odpowiedzialnego i – co tu ukrywać – popłatnego zawodu, niż sam fakt bycia studentem, jako pomysł na przetrwanie kryzysu” – ocenił rzecznik Uniwersytetu Medycznego Włodzimierz Matysiak.

Największa lubelska uczelnia, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, odnotowała w tym roku wzrost liczby kandydatów. O ile w ubiegłym roku zarejestrowało się tu 15,5 tys. osób, to w tym roku - ponad 16,8 tys. Na kandydatów czeka ponad 7,1 tys. miejsc.

Najbardziej popularne okazały się nowe kierunki uruchamiane w tym roku: Bezpieczeństwo narodowe, gdzie zgłosiło się prawie 12 kandydatów na jedno miejsca oraz Logistyka – ponad 10 osób na jedno miejsce. Na Psychologii o jedno miejsce ubiega się 7 osób, zaś ponad 6 osób na miejsce przypada na kierunkach: Bezpieczeństwo wewnętrzne, Jazz i muzyka estradowa, Finanse i rachunkowość, Filologia angielska, a także Prawo. Na Dziennikarstwo zgłosiło się ponad 4 kandydatów na jedno miejsce.

Mniej chętnych niż miejsc jest m.in. na Fizyce, Matematyce, Filologii ukraińskiej i Politologii.

W tym roku zmniejszyło się zainteresowanie studiami na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na blisko 3,6 tys. miejsc ogółem zgłosiło się niespełna 4,8 tys. kandydatów. W ubiegłym roku zarejestrowanych kandydatów było ponad 6,7 tys.

Najpopularniejszym kierunkiem okazała się Sinologia – prawie 7 kandydatów na jedno miejsce. Na nowy kierunek, Bezpieczeństwo narodowe, zgłosiło się ponad 6 kandydatów na jedno miejsce, na Anglistykę – ponad 4, na Psychologię - ponad 3, na Prawo - niespełna 3.

KUL przedłużył do 22 lipca rejestrację kandydatów na kilkadziesiąt kierunków, gdzie jest mniej zgłoszeń niż miejsc. Na 30 miejsc na kierunku Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody zgłosiło się tylko 4 kandydatów, zaś na 20 miejsc na Filologię klasyczną – tylko 6 osób. 36 kandydatów zarejestrowało się na nowy kierunek o nazwie Teksty kultury i animacja sieci, który KUL chce uruchomić przy współpracy z Teatrem NN. Aby te studia ruszyły, trzeba 40 studentów.

Na Politechnikę Lubelską zarejestrowało się 4,3 tys. kandydatów, o 200 mniej niż w roku ubiegłym. Miejsc jest tu prawie 2 tys. Najbardziej popularne kierunki to: Inżynieria biomedyczna - 5 kandydatów na jedno miejsce, Architektura i Mechatronika – powyżej 4, Budownictwo i Informatyka – ponad 3. Niewypełniony został limit na kierunkach: Fizyka techniczna, Ochrona środowiska, Matematyka i Edukacja techniczno-informatyczna. Tu też rekrutacja została przedłużona.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zarejestrowało się ponad 7,4 tys. kandydatów, czyli prawie 900 mniej niż w roku ubiegłym. Uczelnia przygotowała ogółem 2280 miejsc, o 200 więcej niż rok temu.

Największym zainteresowaniem cieszy się Geodezja i kartografia - blisko 11 osób na jedno miejsce, i Weterynaria – ponad 10. Popularne są też: Dietetyka - 7,2 osoby na jedno miejsce, Gospodarka przestrzenna - 6,6, Biotechnologia - 5,5 oraz nowy kierunek Behawiorystyka zwierząt - 5,3. Wolne miejsca pozostały na kierunku Architektura krajobrazu, a także Biologii i Rolnictwie na wydziale zamiejscowym w Zamościu. Pierwszeństwo w przyjęciu na te studia będą mieli kandydaci, którzy nie dostali się inny kierunek na tej uczelni.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ ren/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024