Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
29.07.2013 aktualizacja 29.07.2013

Sztuczna inteligencja dorównała czterolatkowi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Programowi dysponującemu sztuczną inteligencją, opracowanemu w Massachusetts Institute of Technology, udało się osiągnąć w teście inteligencji werbalnej wynik odpowiadający czteroletniemu dziecku - poinformował "New Scientist".

Programy wyposażone w pewnym stopniu w sztuczną inteligencję, takie jak wyszukiwarki internetowe, również muszą analizować słowa. Jednak nie są one w stanie działać poprawnie, gdy dostaną do wykonania zadanie wykraczające poza ich obszar działania.

Catherine Havasi z MIT opracowała program, nazwany ConceptNet, który czerpie z bazy milionów stwierdzeń opisujących związki pomiędzy przedmiotami codziennego użytku. Przykładowo, w bazie znajduje się stwierdzenie: „lód może stopnieć”. „System zawiera takie informacje, które wszyscy znają, ale nikt ich nie zapisuje, ponieważ uczymy się ich bardzo wcześnie” – tłumaczy Havasi.

ConceptNet został przetestowany przez dwóch naukowców z University of Illinois w Chicago. Testujący nie uczestniczyli w pracach nad projektem. Do sprawdzenia inteligencji programu użyto standardowego testu, którego używa się do badania inteligencji werbalnej dzieci. Pytania pogrupowane są w pięć kategorii, od bardzo prostych, np. \"co to jest dom?” do trudniejszych zagadek, na przykład „przezroczyste, prostokątne, można je otworzyć, co to jest?”.

Żeby odpowiedzieć na pytania testowe, ConceptNet wyszukuje w swojej bazie słów najbliżej związanych z zapytaniem. Przykładowo, postawiony przed problemem „jakie ubranie nosi się na głowie?” wyszukałby słowa „ubranie” i „głowa”. Testujący stwierdzili, że program osiąga wyniki w zakresie posiadanych informacji, słownictwa oraz rozumienia słów na poziomie czteroletniego dziecka.

Havasi podkreśla, że test badał jedynie dosłowne rozumienie słów przez ConceptNet, pomijając zupełnie myślenie symboliczne i przestrzenne. Wersja testowana posiadała w swojej bazie około miliona stwierdzeń, na podstawie których program szukał wyników. Najnowsza wersja programu posiada takich stwierdzeń aż 17 milionów. Badacze uważają, że w połączeniu z poprawionymi algorytmami wyszukiwania pozwoli to osiągnąć poziom pięcio- lub nawet sześciolatka. (PAP)

stm/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024