Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
16.08.2013 aktualizacja 16.08.2013

Nova Delphini 2013 widoczna gołym okiem

Na naszym niebie pojawiła się gwiazda nowa, którą bez problemów można podziwiać gołym okiem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Wieczorem, 14 sierpnia Koichi Itagaki z Japonii zaobserwował nową, jasną gwiazdę w konstelacji Delfina. \"Obiekt był bardzo jasny. Jego blask oceniono na 6.3 magnitudo, co czyniło go dostępnym obserwacjom gołym okiem. Na zdjęciu uzyskanym dobę wcześniej, w miejscu gdzie pojawiła się nowa gwiazda, nie było żadnego obiektu jaśniejszego od 13 magnitudo\" - opisuje Olech.

W ciągu następnej doby blask gwiazdy jeszcze się zwiększył i obecnie sięga 5 magnitudo. Można go więc bez specjalnych problemów dostrzec gołym okiem.

Gwiazda leży w konstelacji Delfina, więc uzyskała nazwę Nova Delphini 2013. \"Chcąc ją odnaleźć musimy pamiętać, że nie leży ona w centrum charakterystycznej konstelacji Delfina lecz na jej skraju, tuż przy granicy z gwiazdozbiorami Liska i Strzały\" - wyjaśnia astronom.

Amplituda wybuchu nowego obiektu sięga co najmniej 8 magnitudo, co oznacza, że pojaśniał on ponad 1500 razy. Sugeruje to iż mamy do czynienia z tzw. nową klasyczną.

Nowe klasyczne to ciasne układy podwójne składające się z białego karła i zwykłej gwiazdy podobnej do Słońca. Biały karzeł ściąga materię ze swojego towarzysza. Materia ta opada na jego powierzchnię i z czasem jej gęstość oraz temperatura rosną. Gdy temperatura osiąga odpowiednią wartość, dochodzi do zapłonu i gwałtownego zapoczątkowania reakcji termojądrowych, co skutkuje potężnym wybuchem potrafiącym zwiększyć jasność całego układu nawet milion razy.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ ula/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024