Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
28.08.2013 aktualizacja 28.08.2013

International Meteor Conference już zakończona

W Poznaniu odbywała się International Meteor Conference 2013, w której wzięło udział ponad 100 naukowców z całego świata - poinformował PAP Mirosław Krasnowski - jeden z organizatorów konferencji z ramienia Pracowni Komet i Meteorów.

W konferencji udział wzięło 127 uczestników z 25 państw. Podczas czterech dni uczestnicy mogli wziąć udział w 53 wykładach i prezentacjach zebranych w siedmiu sesjach tematycznych oraz warsztatach poświęconych badaniu meteorów za pomocą fal radiowych oraz sesji posterowej, na której zaprezentowano 26 plakatów poświęconych problematyce meteorowej.

Podczas konferencji bardzo dobrze zaprezentowali się polscy miłośnicy obserwacji meteorów, zrzeszeni w Pracowni Komet i Meteorów (PKiM), wygłaszając trzy referaty oraz prezentując cztery plakaty. Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza meteoryty Morasko, w tym ostatnio znaleziony 261 kg fragment kosmicznej materii. Od 100 lat fragmenty meteorytu żelaznego są znajdowane w okolicy Rezerwatu Meteorytu Morasko. Meteoryt spadł na północnych obszarach Poznania około 5000 lat temu.

Na WNGiG UAM wysłuchano wykładu prof. Wojciecha Stankowskiego o kraterach w rezerwacie Meteorytu Morasko oraz został zaprezentowany film "Tajemnica Meteorytu Morasko". Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć same kratery w Rezerwacie.

Jedną z ciekawszych sesji była prezentacja wyników badań nad bolidem Czelabińsk, który eksplodował na wysokości około 40 km w pobliżu miasta Czelabińsk w Rosji, 15 lutego 2013 roku. Jak się ocenia było to małe ciało Układu Słonecznego o średnicy około 20 metrów i masie około 10000 ton, które weszło w atmosferę ziemską i dało deszcz meteorów o masie prawie 1000 kg, a fala uderzeniowa wywołała panikę w mieście i okolicy oraz straty w infrastrukturze miejskiej (wybite szyby w oknach). Podczas sesji można było podziwiać meteoryty Czelabińsk przywiezione z wyprawy przez polską grupę poszukiwawczą.

Konferencja IMC odbywa się co roku w jednym z państw europejskich. Polska gościła naukowców po raz drugi. IMC 2013 zorganizowała Pracownia Komet i Meteorów wraz z International Meteor Organization, która podczas konferencji obchodziła swoje 25 lecie.

Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024