Bakterie jelitowe chronią przed chorobami związanymi z otyłością

Zdrowie osób otyłych w dużym stopniu uzależnione jest od bogactwa flory bakteryjnej w jelitach. Ludzie, których flora bakteryjna jest uboższa są m.in. bardziej narażeni na choroby układu krążenia i cukrzycę - informuje tygodnik "Nature".

Międzynarodowy zespół naukowców z konsorcjum MetaHIT zbadał florę bakteryjną 169 otyłych Duńczyków oraz 123 osób z grupy kontrolnej o wadze w normie. Obie grupy podzielono na tę o bogatej oraz o ubogiej florze bakteryjnej.

Naukowcy zauważyli, że grupa z mniej urozmaiconą florą bakteryjną była bardziej narażona na choroby związane z otyłością oraz powstawanie przewlekłych stanów zapalnych.

Oznacza to, że w rozwoju komplikacji zdrowotnych u osób otyłych rolę odgrywa nie tylko przyrost wagi i niezdrowa dieta - podkreślają badacze. Bakterie wpływają na nasze zdrowie na wiele sposobów - produkują niezbędne witaminy i związki bioaktywne, wzmacniają układ odpornościowy i współdziałają z wieloma komórkami nerwowymi oraz komórkami odpowiedzialnymi za produkcje hormonów.

"Informacje te mają znaczenie dla leczenia, a nawet zapobiegania największym problemom zdrowotnym naszych czasów. Potrzebujemy jednak dalszych badań monitorujących uczestników przez dłuższy okres" - mówi współautor analizy Jeroen Raes z Vrije Universiteit Brussel (Belgia).

W jelitach żyją biliony bakterii. Do niedawna większość z nich była nieznana, gdyż trudno wyhodować je w warunkach laboratoryjnych. Od pięciu lat grupa naukowców z MetaHIT bada je za pomocą zaawansowanych technik analizy DNA oraz metod bioinformatycznych.

Bogactwo flory bakteryjnej w jelitach porównywane jest przez naukowców do bioróżnorodności lasów tropikalnych - jej spadek jest powodem do zmartwień. Tymczasem badania pokazują, że co czwarta osoba ma mniej zróżnicowaną florę bakteryjną niż powinna. (PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera