Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
09.09.2013 aktualizacja 09.09.2013

Będzie wystawa pamiątek odkrytych na terenie Reduty Ordona

Wszystkie rzeczy, które zostały odnalezione na terenie Reduty Ordona zostaną pokazane na wystawie w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie - poinformował w piątek zastępca dyrektora muzeum dr Wojciech Borkowski. Trwają prace nad formą upamiętnienia bitwy.

W tym roku zakończą się także prace archeologiczne w tym miejscu.

Dopiero kilka lat temu archeolodzy poinformowali, że Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, na terenie położonym między al. Jerozolimskimi a ul. Na Bateryjce a nie - jak dotąd sądzono - na Woli. Archeolodzy w trakcie prac odkryli szczątki 20 żołnierzy - głównie rosyjskich ale także polskich, guziki od mundurów, stos kartaczy (rodzaj dużego śrutu znajdującego się w puszcze umieszczanej w dziale), a także, rosyjski tasak, elementy karabinów, guziki czy kawałki granatów. Natrafiono też na fragment fosy i wału ochronnego.

Kiedy archeolodzy zaczęli prace w tym miejscu, było ono już zniszczone wskutek trwających na tym miejscu od 2005 roku do 2008 nielegalnych poszukiwań pamiątek historycznych.

Jak poinformował Borkowski, wszystkie odnalezione przedmioty są obecnie poddawane pracom konserwatorskim. Po ich przeprowadzeniu, odnalezionymi rzeczami zajmie się specjalnie powołany zespół historyków. "W przyszłym roku mamy zamiar opublikować pierwsze wyniki badań Reduty Ordona i pierwsze opracowania historyczne tego tematu" - powiedział Borkowski.

Dyrektor zapowiedział także, że muzeum planuje przygotować specjalną wystawę na której będą pokazywane znalezione rzeczy. "Wszystkie przedmioty, które zostaną przez nas zakonserwowane będą pokazane na specjalnej wystawie. Być może wystawa nie będzie tylko pokazywana w gmachu muzeum" - dodał Borkowski.

Natomiast odnalezione szczątki ciał żołnierzy rosyjskich i polskich trafiły do Pracowni Antropologicznej Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Kierownik pracowni dr Łukasz Maurycy Stanaszek poinformował, że badacze będą starali się ustalić wzrost, płeć, wiek a także rodzaj śmierci jaki spotkał osoby, których szczątki odnaleziono. Ponadto, jak zapewnił Stanaszek jeśli uda się zebrać pieniądze, to będzie można przeprowadzić badania DNA, które mogłyby pozwolić na identyfikację przynajmniej części osób, których szczątki znaleziono.

Burmistrz Dzielnicy Ochota, na terenie której znajdują się odkryte fragmenty Reduty Ordona, Maurycy Wojciech Komorowski powiedział, że miejsce odnalezionej Reduty Ordona zostanie odpowiednio zagospodarowane. Pierwszy etap prac zmierzających do upamiętnienia, realizowany będzie we współpracy ze studentami pierwszego roku warszawskiej ASP. Przyszli absolwenci ASP przedstawią swoje koncepcje zagospodarowania tego terenu.

W lutym 2014 roku odbędzie się konkurs, na którym zostaną wybrane najlepsze studenckie prace. Na ich podstawie - jak dodał Komorowski - dalej będą rozwijane prace nad upamiętnieniem tego miejsca. W planach uwzględniony zostanie także pomnik, który znajduje się obecnie na warszawskiej Woli, gdzie jak wcześniej sądzono była Reduta Ordona.

Prace archeologiczne na terenie Reduty Ordona między al. Jerozolimską a ul. Na Bateryjce zostaną zakończone w tym roku. Odkryte przez archeologów fragmenty fosy, wilczych dołów i wału ochronnego zostaną zabezpieczone betonowym sarkofagiem.

Obrona Reduty Ordona miała miejsce podczas powstania listopadowego 6 września 1831 r. rano ok. godz. 6 i trwała prawdopodobnie ok. 1,5 godziny. Fortyfikacji broniło 6 dział, a załoga mogła liczyć maksymalnie ok. 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzeliński. W wyniku walk poległo wówczas kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy.

PAP - Nauka w Polsce

krm/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024