Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
11.09.2013 aktualizacja 11.09.2013

Międzynarodowe studia doktoranckie dla biostatystyków w Białymstoku

Międzynarodowe studia doktoranckie, które będą kształcić specjalistów analizujących wyniki badań medycznych, rozpoczną się w październiku na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku .To pierwsze takie studia w kraju.

Jak powiedział PAP rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Jacek Nikliński, to unikatowe i bardzo prestiżowe studia, które mają zapełnić w kraju "niszę" biostatystyków. Jego zdaniem, w Polsce nie ma zbyt wielu specjalistów w tej dziedzinie. Dodał, że dzięki nowemu kierunkowi studenci nauczą się nie tylko prawidłowo analizować dane uzyskane z badań, ale też - jak zaznaczył - dzięki temu, że od początku zostaną włączeni w proces badań naukowo-medycznych będą mogli poznać je od podstaw.

Studia będą realizowane w ramach Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Partnerami białostockiej uczelni w tym projekcie są placówki z Belgii i Hiszpanii. Nauka będzie trwała cztery lata, a zajęcia będą prowadzili wykładowcy z uznanych placówek na całym świecie.

Doktoranci będą podzieleni na dwie grupy: o specjalności metodologicznej i biomedycznej. Nikliński wyjaśnił, że pierwsza grupa będzie ukierunkowana na biostatystykę i bioinformatykę. Zajęcia tych doktorantów będą odbywały się w Polsce i w partnerskiej placówce projektu w Belgii. Natomiast grupa biomedyczna będzie zajmowała się głównie biologią molekularną, genomiką czy immunologią, a zajęcia będą odbywały się na uczelni w Białymstoku.

Nikliński powiedział, że od samego początku doktoranci będą włączani w projekty naukowo-badawcze. Interdyscyplinarność studiów - jak dodał - umożliwi studentom z dwóch grup kontakt i współpracę. "To daje unikatowe możliwości: grupie biostatystycznej możliwość poznania wszelkich mechanizmów związanych z wynikami badań, jakie grupa biomedyczna będzie otrzymywała, a grupa biomedyczna w dużym stopniu będzie uczestniczyła w asystowaniu przy ocenie statystycznej uzyskanych wyników" - powiedział rektor.

Studenci będą prowadzić prace badawcze dotyczące m.in. współczesnych chorób cywilizacyjnych jak otyłość, rak czy choroba Alzheimera. Nikliński mówił, że będą to badania na dużą skalę, z których będzie się uzyskiwało tysiące informacji medycznych, a zadaniem doktorantów będzie zinterpretowanie tych informacji i wyciągnięcie wniosków.

Na interdyscyplinarnych studiach uczelnia przygotowała 20 miejsc, zgłosiło się ok. 30 chętnych z Polski, Białorusi, Litwy i Finlandii. Nikliński powiedział, że wymagania od przyszłych doktorantów są bardzo wysokie, dlatego rekrutacja jest kilkupoziomowa i - dodał - dostaną się tylko najlepsi. Oznacza to, że uczelnia nie musi przyjąć 20 studentów.

Przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku powstaje ośrodek biostatystyczny. Jak mówiły wcześniej PAP władze uczelni, dzięki niemu będzie można analizować wyniki badań na uczelni, a nie, jak to się działo do tej pory, wysyłać za granicę. Ośrodek ma zacząć działać pod koniec przyszłego roku, będzie współpracował z zagranicznymi jednostkami. Powstaje w ramach projektu uczelni dofinansowanego ze środków unijnych. Jego koszt to 13,5 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024