Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
13.09.2013 aktualizacja 13.09.2013

We Wrocławiu konferencja z okazji 25-lecia Academia Europaea

Ponad 300 uczonych z całego świata, autorów odkryć naukowych i twórców szkół naukowych w Europie, przedstawicieli władz europejskich akademii i towarzystw naukowych przyjedzie do Wrocławia. Od 16 do 19 września będą rozmawiać o przyszłości europejskiej nauki i szkolnictwa.

Konferencję „European science and scholarship looking ahead – challenges of the next 25 Years” zorganizowano z okazji 25-lecia powstania jednej z instytucji naukowych Europy – Academia Europaea.

Akademia ma swą siedzibę w Wielkiej Brytanii, zaś we Wrocławiu 2 lata temu otwarto jej pierwszą siedzibę poza Londynem. Członkami Akademii jest blisko 3000 uczonych europejskich, w tym większość europejskich laureatów Nagrody Nobla. Członkami Akademii jest ponad 50 Polaków – poinformował prof. Jerzy Langer w przesłanym PAP komunikacie.

Głównymi organizatorami wydarzenia są: Academia Europaea i miasto Wrocław.

W programie wrocławskiego spotkania znalazły się liczne debaty plenarne, wykłady i równoległe sesje, których szeroka tematyka porusza różnorodne zagadnienia i odwołuje się do wielu dziedzin nauki od historii po astronomię.

Wśród mówców plenarnych konferencji będą m.in. laureaci Nagrody Nobla: Robert Huber (chemia) i Bert Sakmann (fizjologia i medycyna), laureat Nagrody Gödla Moshe Y. Vardi, Tom Kibble - współodkrywca tzw. „boskiej cząstki” elementarnej, Martin Rees – wybitny brytyjski astronom; Polacy – socjolog Piotr Sztompka i fizyk Tomasz Dietl oraz Norman Davies jeden z najbardziej znanych współczesnych historyków współczesnych – laureat tegorocznego medalu Erasmusa, najwyższego wyróżnienia naukowego Academia Europaea.

Oprócz obrad, które będą się odbywać we Wrocławskim Centrum Kongresowym, równolegle toczyć się będą inne wydarzenia, m.in. konferencja Young Academy of Europe (YAE) - ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia, stworzonego przez wybitnych młodych naukowców, laureatów najbardziej prestiżowych wyróżnień i konkursów; seminarium Early Modern Print Culture in Central Europe, które odbędzie się w dniach 16-17 września na Uniwersytecie Wrocławskim;

W czasie trwania konferencji zostanie wręczone również stypendium Burgena dla młodych badaczy z kraju, w którym odbywa się coroczna konferencja – w tym roku stypendium przyznane jest 10 wybitnym młodym naukowcom z Polski. Z kolei profesor Norman Davies zostanie uhonorowany Medalem Erasmusa, sponsorowanym przez Fundację Heinz-Nixdorf, a przyznawanym wybitnym uczonym, w uznaniu dla ich osobistego wkładu w europejską naukę.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie http://ae2013wroclaw.com/

PAP – Nauka w Polsce

alis/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024