Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
22.09.2013 aktualizacja 22.09.2013

Rozpoczęła się siódma edycja programu „Teraz Wrocław”

Ruszyła siódma edycja kursu adaptacyjno-językowego dla cudzoziemców „Teraz Wrocław”. Dzięki niemu w tym roku studia na pięciu wrocławskich uczelniach rozpocznie 210 studentów z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Uzbekistanu.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Ekonomicznego Jolanta Nowacka, we Wrocławiu, w czwartek rozpoczęła się kolejna edycja kursu dla zagranicznych studentów pod hasłem „Teraz Wrocław”. W tym roku w ramach tego projektu studia na pięciu wrocławskich uczelniach rozpocznie 210 studentów: 190 osób z Ukrainy, 10 z Rosji, 9 z Białorusi i jedna osoba Uzbekistanu.

„O wrocławski indeks walczyło prawie pięciuset chętnych. Oprócz spełnienia wszystkich kryteriów formalnych, przyszli studenci musieli mieć dobre wyniki w nauce oraz wysoką średnią ocen po ukończeniu szkoły. Kandydaci przeszli także rozmowę kwalifikacyjną przez Skype’a, podczas której była sprawdzana ich znajomość języka polskiego i motywacja do podjęcia studiów we Wrocławiu” - dodała Nowacka.

Najwięcej studentów obcokrajowców przyjmie w tym roku Uniwersytet Wrocławski - 77 osób. Na Politechnice Wrocławskiej studia podejmą 32 osoby, w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu będzie studiowało 46 osób. Na Uniwersytet Ekonomiczny przyjęto 38, a na Uniwersytet Przyrodniczy - 17 osób.

W tym roku najbardziej popularne kierunki to: ekonomia, stosunki międzynarodowe, informatyka, architektura, weterynaria, dziennikarstwo i turystyka. „Z roku na rok wzrasta również liczba kandydatów na studia płatne, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się kierunki techniczne oraz ekonomia” - twierdzi Nowacka.

Przed rozpoczęciem nauki Biuro Projektu „Teraz Wrocław” organizuje dla swoich uczestników kurs adaptacyjno-językowy, który ma na celu doskonalenie znajomości języka polskiego oraz adaptację zagranicznych studentów w środowisku akademickim Wrocławia. Przyszli studenci dostaną praktyczne rady dotyczące życia w stolicy Dolnego Śląska, poznają prawne aspekty pobytu cudzoziemców w Polsce, zasięgną informacji na temat ubezpieczenia zdrowotnego czy założenia konta w banku. Odbędzie się też spotkanie z przedstawicielami Działu Prewencji Komendy Miejskiej Policji na temat zasad bezpieczeństwa w mieście. Na kursie zostaną także poruszone tematy dotyczące savoir-vivru i różnic międzykulturowych. W weekendowym programie przewidziano zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem, wyjazd do Parku Linowego oraz wizytę we wrocławskim aquaparku. Kurs zakończy się testem podsumowującym językowe osiągnięcia uczestników.

W latach 2006-2012 na studia do Wrocławia w ramach projektu „Teraz Wrocław” przyjechało ok. 450 obcokrajowców z ośmiu krajów Europy Wschodniej.

Projekt jest wspólną kampanią promocyjną Urzędu Miejskiego Wrocławia i pięciu wrocławskich uczelni. Uroczysta inauguracja siódmej edycji kursu adaptacyjno-językowego w ramach projektu „Teraz Wrocław” odbyła się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

kwa/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024