Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
24.09.2013 aktualizacja 24.09.2013

Zaburzenia psychiczne częste u osób, które miały raka jako dzieci

Osoby, które w dzieciństwie cierpiały na chorobę nowotworową częściej są leczone z powodu schorzeń psychicznych, neurologicznych oraz zaburzeń emocjonalnych - wykazały duńskie badania, które publikuje pismo „Lancet Onology”.

Również młodsze rodzeństwo tych osób miało w przyszłości większe ryzyko problemów psychicznych w porównaniu do osób z oglónej populacji.

Zespół pod kierunkiem dr. Lasse Lunda z Uniwersytetu w Kopenhadze doszedł do takich wniosków na podstawie badań przeprowadzonych wśród ponad 7 tys. osób, które jako dzieci były leczone z powodu choroby nowotworowej oraz ponad 13 tys. sióstr i braci tych pacjentów.

Okazało się, że w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie chorowali na raka, mężczyźni, którzy leczyli się w przeszłości na nowotwór centralnego układu nerwowego, nowotwór krwi, jak białaczka oraz inne nowotwory złośliwe mieli o 50 proc. wyższe ryzyko wizyty lub pobytu w szpitalu z powodu problemów psychicznych. W przypadku dziewcząt i kobiet leczonych w przeszłości na raka ryzyko to było wyższe o 26 proc.

Najbardziej narażone na schorzenia psychiczne były osoby, które zachorowały na nowotwór przed 10. rokiem życia, a mężczyźni byli szczególnie zagrożeni depresją.

Ci, którzy jako dzieci mieli zdiagnozowany nowotwór złośliwy, częściej też przejawiali problemy emocjonalne, zaburzenia zachowania oraz neurorozwojowe.

Również młodsze rodzeństwo badanych osób było bardziej niż ludzie z ogólnej populacji zagrożone zaburzeniami psychicznymi, natomiast rodzeństwo, które w momencie diagnozy raka u brata lub siostry miało więcej niż 15 lat miało niższe ryzyko tych schorzeń.

Jak spekuluje dr Lund, być może osoby, których młodsze rodzeństwo chorowało na raka doceniają życie w większym stopniu i nie traktują zbyt poważnie drobnych rzeczy.

Badacz przypomina, że wcześniejsza praca innego zespołu duńskich naukowców wykazała podwyższone ryzyko zaburzeń psychicznych jedynie u osób, które leczyły się w przeszłości na nowotwory centralnego układu nerwowego, np. na guza mózgu o nazwie glejak czy rdzeniaka zarodkowego (medulloblastoma). Jednak najnowsze badanie objęło więcej chorób nowotworowych i było szerzej zakrojone.

Naukowcy od lat podejrzewają istnienie związku między chemioterapią stosowaną w leczeniu nowotworów złośliwych a ryzykiem zaburzeń psychotycznych, takich jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa.

Dr Lund zwraca uwagę, że ryzyko zaburzeń psychicznych u ludzi leczonych w dzieciństwie na raka może mieć również związek z tym, iż jest to przeżycie traumatyczne, mogące powodować poczucie izolacji.

W wypowiedzi dla agencji Reuters badacz ocenił, że bardzo ważne jest wczesne diagnozowanie i leczenie problemów psychicznych u tych osób, bo to zwiększa szanse, iż będą mogły sobie z nimi lepiej poradzić.

Zdaniem niebiorącej udziału w badaniach dr Lillian Meacham z Emory University w Atlancie w stanie Georgia (USA), osoby, które jako dzieci były leczone z powodu nowotworu powinny być regularnie badane pod kątem zaburzeń psychicznych. Istotne jest, by miały dobry dostęp do opieki psychologicznej, podkreśla badaczka. (PAP)

jjj/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024