Nauka dla Społeczeństwa

29.04.2024
PL EN
26.09.2013 aktualizacja 26.09.2013

Badacze zaangażowani w projekt Cherenkov Telescope Array dyskutują w Warszawie

Ponad 200 naukowców z całego świata od poniedziałku dyskutuje w Warszawie o lokalizacji obserwatoriów przeznaczonych do badań Wszechświata - Cherenkov Telescope Array. Spotkanie potrwa do piątku.

Cherenkov Telescope Array (w skrócie CTA - zespół teleskopów czerenkowskich) to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest uruchomienie najnowocześniejszego i zarazem największego na świecie obserwatorium astrofizycznego przeznaczonego do badań Wszechświata w zakresie promieniowania gamma.

Spotkanie w Warszawie będzie kluczowe dla podjęcia decyzji o lokalizacji obserwatoriów CTA. Jedno ma powstać na południowej, a drugie na północnej półkuli Ziemi. W każdej z planowanych lokalizacji zostanie zbudowana sieć teleskopów Czerenkowa w trzech rozmiarach: ”małe” teleskopy o średnicy zwierciadła 4 m, „średnie” o średnicy 12 m i „duże” o średnicy 24 m. Wśród proponowanych lokalizacji wymieniane są: Hiszpania, Meksyk, USA, Namibia, Argentyna i Chile.

Pracami nad oceną przydatności tych miejsc pod przyszłe obserwatoria kierował polski astronom, prof. Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

„Przy tworzeniu raportu współpracowaliśmy z ponad 40 osobami w kilkunastu krajach - mówi prof. Bulik. - Trzeba było uwzględnić przede wszystkim warunki pogodowe, ale także ekonomiczne, społeczne oraz ocenę ryzyka. W ramach tych badań założone zostały w każdej z dziewięciu lokalizacji stacje pogodowe i kamery szerokokątne badające warunki do planowanych obserwacji" - dodaje astronom. Polscy naukowcy we współpracy z kolegami z Czech wykonali także analizę danych satelitarnych, dzięki czemu określono prawdopodobieństwo sprzyjających obserwacjom warunków atmosferycznych. Ostateczna decyzja zostanie o wyborze zostanie podjęta pod koniec 2013 roku.

Decyzja o wyborze miejsca niesie za sobą dalekosiężne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Szacunkowy koszt całego projektu, w tym budowa i eksploatacja teleskopów w latach 2014-2020, to około 200 mln euro. Polscy naukowcy liczą na wkład finansowy na poziomie 10 proc. całości tej kwoty. To sprawi, że CTA będzie jednym z trzech wiodących projektów naukowych w kraju.

Organizatorem obrad w Warszawie jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Konferencja odbywa się w Centrum Nauki Kopernik. Patronat nad spotkaniem projektu naukowego Cherenkov Telescope Array objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Więcej informacji o projekcie CTA można znaleźć na stronie internetowej http://www.obserwatorium-cta.pl

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024