Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
27.09.2013 aktualizacja 27.09.2013

Prestiżowe europejskie granty trafią do 284 wybitnych badaczy

660 mln euro przyznała 284 doświadczonym naukowcom Europejska Rada ds. Badań (ERC) w szóstej edycji konkursu „Advanced Grants”. Dofinansowanie otrzymali naukowcy 27 narodowości, pracujący w 18 krajach europejskiej przestrzeni badawczej.

„Dotacje, sięgające 3,5 mln euro dla jednego badacza, umożliwią doświadczonym naukowcom, o ugruntowanej pozycji kontynuowanie ich nowatorskich badań” – poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Wybitni naukowcy otrzymali dofinansowanie w ramach programu "Pomysły", w którym otrzymują tzw. Advanced Grant. W szóstej edycji konkursu dofinansowanie otrzymali naukowcy 27 różnych narodowości. Najliczniejsi są badacze z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Holandii i Włoch. Pracują oni w około 150 instytutach na terenie 18 krajów.

W zakończonym konkursie 45 proc. nagrodzonych projektów dotyczy obszaru „nauk fizycznych i inżynierii”, 36 proc. — „nauk biologicznych”, a 18 proc. — „nauk społecznych i humanistycznych”.

Dofinansowano m.in. badanie możliwości istnienia życia na Marsie, tworzenie wirusa zwalczającego komórki nowotworowe lub wykorzystywanie osiągnięć fotoniki w celu przywracania wzroku pacjentom z zaćmą.

"Odsetek kobiet nagrodzonych dotacjami w zakończonej edycji konkursu to nieco ponad 13 proc., co odzwierciedla utrzymującą się sytuację niedostatecznej reprezentacji kobiet na wysokich stanowiskach naukowo–badawczych. Średnia wieku naukowców, którym przyznano grant, wynosi 53 lata" - informuje Przedstawicielstwo KE w Polsce.

Do konkursu złożono ponad 2,4 tys. wniosków o grant, co stanowi niewielki wzrost - 4,5 proc. - w stosunku do ubiegłego roku. W skład utworzonych dzięki grantom zespołów badawczych wejdzie ponad tysiąc doktorantów i habilitantów.

Następny konkurs dla doświadczonych naukowców będzie rozpisany w ramach nowego unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. „ERC przyznaje dotacje naukowcom należącym do czołówki w swej dziedzinie, a w Europie potrzebujemy właśnie takich talentów. Dzięki ich kreatywności i wytężonej pracy zyskujemy wiedzę, która jest wartością samą w sobie, lecz efekty ich wysiłków przynoszą często także korzyści społeczeństwu i gospodarce. Z tego też względu w ramach programu +Horyzont 2020+ na budżet ERC przeznaczone zostaną fundusze znacznie większe niż dotychczas” - mówi komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan–Quinn.

Europejska Rada ds. Badań (European Research Council) to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie.

Granty ERC przyznawane są czołowym naukowcom dowolnej narodowości mieszkającym na terenie europejskiej przestrzeni badawczej lub deklarującym chęć przeprowadzenia się na ten teren. Obejmuje on państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz państwa stowarzyszone w ramach unijnych programów w zakresie badań naukowych.

Wciąż niewielu polskich naukowców otrzymuje granty ERC. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w programie Advanced Grants średni wskaźnik sukcesu w UE wynosi ponad 14 proc., a Polski w tej kategorii - 1,5 proc. Nieco lepiej wygląda sytuacja w programie Starting Grants - dla młodych naukowców. W Unii Europejskiej średnio 11 proc. spośród wnioskodawców uzyskuje dofinansowanie. Współczynnik sukcesu młodych naukowców z Polski wynosi zaledwie 2,7 proc.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024