Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
30.09.2013 aktualizacja 30.09.2013

Kudrycka: niż demograficzny impulsem do zmian na uczelniach

Niż demograficzny to poważne wyzwanie dla uczelni i sygnał do przemyślanych decyzji organizacyjnych i finansowych. Uczelnie powinny m.in. wypracować ofertę edukacyjną, atrakcyjną dla młodych ludzi z Europy i świata - napisała minister nauki Barbara Kudrycka w liście z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

„Wchodzimy w ów rok, słysząc niepokojąco brzmiące sygnały o pogłębiającym się niżu demograficznym. Eksperci oceniają, że za dziesięć lat liczba studentów w Polsce spadnie o ponad 20 proc.” – napisała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Zdaniem minister niż demograficzny jest poważnym wyzwaniem dla uczelni w Polsce oraz sygnałem do szczególnie przemyślanych decyzji organizacyjnych i finansowych, "opartych o perspektywiczną, dalekowzroczną wizję rozwoju każdej ze szkół wyższych".

„Wierzę, że mądrze zarządzane uczelnie dostrzegą w tym trudnym okresie niżu demograficznego swoje własne szanse. To czas, kiedy musimy w większym niż dotąd stopniu koncentrować się na jakości edukacji i badań naukowych oraz wykorzystywać możliwości intensywnej współpracy z innymi europejskimi ośrodkami naukowymi i badawczymi” – czytamy w liście.

Kudrycka podkreśla, że uczelnie powinny wypracować ofertę edukacyjną, atrakcyjną dla młodych ludzi z Europy i świata, koncentrując się na budowaniu dobrych, partnerskich relacji z zagranicznymi ośrodkami akademickimi.

„To wreszcie czas, w którym szkoły wyższe muszą się szeroko otworzyć na potrzeby studentów dojrzałych – osób, które w swojej aktywności zawodowej poszukują nowych kompetencji, chcą uzupełnić swoje wykształcenie czy też formalnie potwierdzić wiedzę zdobytą poza systemem edukacji” – podkreśla minister nauki.

Zapewnia też, że rząd podtrzymał decyzję o podniesieniu płac pracowników akademickich. „Do szkół wyższych trafiła już pierwsza transza podwyżek – 907 milionów złotych, a w budżecie na 2014 r. stworzona jest specjalna rezerwa, aby druga transza podwyżek mogła być uruchomiona już na początku następnego roku” – czytamy w liście minister nauki.

Minister zwraca też uwagę, że sektor szkolnictwa wyższego powinien intensywnie przygotowywać się do konkurowania o fundusze europejskie zaprogramowane na nową perspektywę finansową 2014-2020. „Tylko w nowym programie ramowym Horyzont 2020 na badania naukowe jest zarezerwowana kwota przekraczająca 70 miliardów euro” – wyjaśnia minister nauki.

Ważny udział uczelnie powinny mieć w nowych programach operacyjnych: Programie Operacyjnym Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024