Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
01.10.2013 aktualizacja 01.10.2013

MNiSW: oceniono potencjał jednostek naukowych

Po raz pierwszy, według nowych zasad, uczeni ocenili potencjał jednostek naukowych i wskazali 37 najbardziej prestiżowych, które uzyskały kategorię „A +” – informuje resort nauki w poniedziałkowym komunikacie.

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych pod przewodnictwem prof. Macieja Zabela analizował i porównywał dorobek naukowy wydziałów, instytutów naukowych i badawczych. Ponad 960 jednostkom nadano kategorie od A+ przez A, B do C. To miara ich sukcesów badawczych, ale też ważny wskaźnik mający wpływ na wysokość przyznawanej dotacji z budżetu.

„Ogromne znaczenie ma fakt, że to znani, o wysokim dorobku naukowym uczeni podjęli się oceny potencjału wszystkich instytucji” – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. – „Dali tym samym wyraźny sygnał, iż najwyższej próby jakość badań naukowych zasługuje na wyższe finansowanie i nie może być przyzwolenia środowiska naukowego na dotowanie bylejakości z publicznych środków. Taka filozofia finansowania nauki motywuje do osiągania coraz lepszych wyników.”

Jednostki naukowe porównywano w czterech grupach: nauki humanistyczne i społeczne, nauki o życiu, nauki ścisłe i inżynierskie, nauki o sztuce i twórczości artystycznej. Oceniano osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał, efekty materialne oraz wskazane przez jednostkę najistotniejsze efekty działalności naukowej – czytamy w komunikacie.

Po raz pierwszy 37 najlepszych jednostek uzyskało kategorię „A+”. „Jednostki naukowe z prestiżową kategorią „A+” wraz z Krajowymi Naukowymi Ośrodkami Wiodącymi stanowią elitę i wizytówkę polskiej nauki” – podkreśla prof. Kudrycka.

Prof. Maciej Zabel dodaje: „Im wyższa kategoria, tym większa dotacja na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne. Kategorię „A+” uzyskała elita naukowa, a dla kategorii „C” to silne ostrzeżenie wymuszające zintensyfikowanie badań i restrukturyzację. Takie podejście jest ważne szczególnie w okresie dużej konkurencji międzynarodowej i trudnej sytuacji budżetowej”.

Więcej informacji na: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/wizytowki-polskiej-nauki.html

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024