Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
17.10.2013 aktualizacja 17.10.2013

W Krakowie powstaje nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Już pod koniec przyszłego roku ma przyjąć pierwszych gości powstające w Krakowie Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ (CEP). W zamierzeniu twórców, stanie się ono głównym ośrodkiem popularyzacji nauk przyrodniczych na południu Polski.

Zapowiadane przez UJ jako nowa wizytówka najstarszej polskiej uczelni, Centrum Edukacji Przyrodniczej zgromadzi w jednym miejscu zbiory różnych krakowskich placówek o profilu przyrodniczym. Ma być nie tylko muzeum, ale nowoczesnym żywym ośrodkiem edukacji i popularyzacji nauki, otwartym dla wszystkich chętnych – od najmłodszych po dorosłych.

Budowa CEP rozpoczęła się na wiosnę tego roku i potrwa do kwietnia przyszłego roku. Wtedy rozpocznie się wyposażanie wystaw, laboratoriów i magazynów naukowych. Jak poinformował PAP dr hab. Tomasz W. Pyrcz, kierownik krakowskiego Muzeum Zoologicznego i senior budowy CEP, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, centrum otworzy swoje podwoje dla zwiedzających już pod koniec 2014 roku. Główna stała wystawa „Ewolucja Ziemi i życia” ma być natomiast otwarta w pierwszym kwartale 2015 roku.

Jak zaznaczył Pyrcz, przedstawiona na dwóch piętrach multimedialna ekspozycja będzie się składać z trzech filarów: astronomicznego, biologicznego i geologicznego. „Na parterze będzie blok tematyczny o powstaniu Ziemi i Wszechświata, Układzie Słonecznym, a także gabinet zoologiczny z XIX wieku (odtworzona pracownia z wyposażeniem sprzed około półtora wieku) oraz pomieszczenie dla żywych owadów. Pierwsze piętro będzie poświęcone zoologii i geologii” – powiedział Pyrcz.

Do Centrum Edukacji Przyrodniczej przeniesione zostaną eksponaty z istniejących już jednostek, w tym Muzeum Zoologicznego, najstarszego muzeum przyrodniczego w Polsce (1782 roku) czy Muzeum Geologicznego. Ponadto na potrzeby nowego ośrodka zakupiono dziesiątki nowych modeli, szkieletów czy innego rodzaju obiektów. Przed wejściem do Centrum zwiedzających przywita, ustawiona w szklanej gablocie, rekonstrukcja dinozaura znalezionego na Śląsku w Lisowicach kilka lat temu - zwanego „smokiem wawelskim” (poza nazwą nie mającego nic wspólnego z legendarnym potworem).

W murach CEP będą odbywać się zajęcia dydaktyczne dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także innych krakowskich szkół wyższych, takich jak Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Rolniczy.

Centrum ma organizować także zwiedzanie i zajęcia dla grup dzieci i młodzieży na wszystkich szczeblach edukacji - od przedszkoli po licea. Planowane są również zajęcia dla osób niepełnosprawnych, np. niedowidzących oraz zajęcia o charakterze terapeutycznym dla osób z dziennych ośrodków psychoterapii.

Twórcy CEP mają wysokie aspiracje, choć nie chcą porównywać swojego projektu z warszawskim Centrum Nauki Kopernik ze względu na skromniejszą skalę krakowskiego przedsięwzięcia. „Mamy jednak nadzieję, że nasze Centrum stanie się głównym ośrodkiem popularyzacji nauk przyrodniczych na południu Polski” – powiedział PAP Pyrcz.

Nowoczesny budynek CEP powstaje w południowej części miasta -Kraków-Pychowice - pośrodku rozbudowywanego tam III kampusu UJ mieszczącego nauki ścisłe i przyrodnicze. Koszt inwestycji wynosi ok. 25 mln zł. Budowa i wyposażenie Centrum finansowane są niemal w całości ze środków unijnych przeznaczonych na Program Infrastruktura i Środowisku w projekcie „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury dydaktycznej na kierunkach przyrodniczych i ścisłych UJ”.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024