Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.10.2013 aktualizacja 22.10.2013

Powstaje tezaurus wiedzy o okresie wędrówek ludów w Polsce

Blisko sto haseł dotyczących enigmatycznego momentu w historii Europy – okresu wędrówek ludów (IV–VII w.), kiedy na terenach dorzecza Odry i Wisły doszło do wyludnienia na masową skalę, można znaleźć w internetowym tezaurusie przygotowanym przez zespół polskich naukowców.

"Spis jest stale poszerzany i docelowo będzie liczył 200 haseł. Ilustrowany tezaurus cieszy się już na tym etapie bardzo dużym zainteresowaniem" – wyjaśnia PAP prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem naukowca spis zastępuje i uzupełnia często mylące i błędne wpisy z Wikipedii – narzędzia, z którego korzystają miliony polskich użytkowników. Bazę pojęć podzielono na kilka grup tematycznych – m.in. kultury archeologiczne, zabytki, osoby, style, stanowiska. Każde z haseł opatrzone jest przypisami bibliograficznymi. Obecnie trwają prace na tłumaczeniem bazy na język angielski.

Tezaurus, dostępny pod adresem http://www.mpov.uw.edu.pl/pl/thesaurus, jest tylko niewielkim elementem pięcioletniego projektu badawczego „Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. Jego celem jest kompleksowe przebadanie zjawisk zachodzących między schyłkiem IV a początkami VII wieku w dorzeczu Odry i Wisły. W tym roku w jego ramach przeprowadzono prace wykopaliskowe w Jaskini pod Oknem (Jura Krakowsko-Częstochowska) i w Suchaniu (woj. zachodniopomorskie).

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024