Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
24.10.2013 aktualizacja 24.10.2013

Studenci i naukowcy mogą szukać sposobów na ochronę bioróżnorodności

Uczniowie, studenci, absolwenci, naukowcy kierunków przyrodniczych i ochrony środowiska mogą wziąć udział w drugiej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Quarry Life Award, promującego ochronę bioróżnorodności. Zgłoszenia do udziału w konkursie można przesyłać do 1 marca 2014 roku.

Konkurs ma promować ochronę bioróżnorodności na terenach kopalni surowców mineralnych Grupy Górażdże, należącej do koncernu HeidelbergCement.

Uczestnicy polskiej edycji konkursu mogą zgłaszać swoje pomysły na ochronę bioróżnorodności za pośrednictwem strony www.quarrylifeaward.com do 1 marca 2014r. W konkursie można startować indywidualnie lub zespołowo, opierając propozycje na pięciu kategoriach: „Kształtowanie publicznej świadomości, “Promocja bioróżnorodności”, „Innowacja i Bioróżnorodność”, “Bioróżnorodność i Edukacja” oraz w nowej kategorii - “Projekty studenckie i uczniowskie”.

Jury wybierze pięć najlepszych projektów badawczych, które będą realizowane od marca do września 2014 r. na terenie trzech kopalń należących do Grupy Górażdże: Kopalni Wapienia „Górażdże”, Kopalni Surowców Mineralnych „Wójcice” (woj. opolskie) oraz Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański (woj. lubuskie).

W listopadzie 2014 r. zostanie wyłonionych trzech laureatów w każdym z 21 krajów, które biorą udział w konkursie. Na szczeblu krajowym przyznane zostaną nagrody w wysokości 1,5 tys., 3 tys. i 5 tys. euro.

Również w listopadzie wyłonionych zostanie sześciu zwycięzców na szczeblu międzynarodowym. Pula nagród międzynarodowych wynosi 80 tys. euro. Najlepszy projekt drugiej edycji konkursu zostanie nagrodzony kwotą 30 tys. euro.

Promocja unikatowych, lokalnych gatunków flory i fauny występujących w ponad 1000 kamieniołomów i wyrobisk na całym świecie jest niezwykle ważna dla zachowania bioróżnorodności. Pod względem zakresu i intensywności tych działań Polska należy niewątpliwie do grona światowych liderów, a jednym z projektów jest prowadzony od 2005 r. Program Ochrony Bioróżnorodności terenu górniczego Kopalni Wapienia „Górażdże”.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024