Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
25.10.2013 aktualizacja 25.10.2013

Kolejne wybuchy na Słońcu; na Ziemi możliwe zorze polarne

W ostatnich dwóch dniach Słońce popisało się kilkoma wybuchami klasy M oraz najbardziej energetycznym wybuchem klasy X - informuje serwis SpaceWeather.com. Cząstki wyrzucane w wybuchach są kierowane w stronę Ziemi, więc najbliższe noce mogą przynieść zorze polarne.

Na powierzchni naszej dziennej gwiazdy rozbudowało się kilka aktywnych obszarów bogatych w plamy, które na dodatek zawierają dużą energię. Pozawala ona na pojawianie się wybuchów klasy M i X.

Wysoka aktywność rozpoczęła się 24 października o godzinie 2.30, kiedy to obszar nr 1877 popisał się wybuchem klasy M9. Niespełna 12 godzin później bogaty w plamy i potężny region 1875 pokazał wybuch o dwóch maksimach, które zaklasyfikowane zostały jako M2.5 i M3.5.

Piątek rozpoczął się od wybuchu klasy M2.9, który wystąpił o godzinie 5.02 To wszystko było jednak preludium do wydarzenia z godz. 10.00 naszego czasu, kiedy to doszło do eksplozji zaklasyfikowanej do najbardziej energetycznej klasy X.

Większość aktywnych obszarów znajduje się w centrum tarczy Słońca, co oznacza, że naładowane cząstki wyrzucane w wybuchach kierowane są w stronę Ziemi. Najbliższe noce mogą więc obfitować w zorze polarne. (PAP)

aol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024