W kujawsko pomorskim cykl prelekcji „Jak Kopernik odkrył niebo?”

W szkołach województwa kujawsko-pomorskiego obędzie się cykl prelekcji astronomicznych, dla których punktem wyjścia są różne zjawiska na niebie, które mógł widzieć kilkunastoletni Mikołaj Kopernik - ogłosił Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Prelekcje zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędą się we wszystkich 14 szkołach województwa, które posiadają astrobazy - przyszkolne obserwatoria astronomiczne. Wstęp na nie będzie bezpłatny dla wszystkich chętnych, również dla osób z lokalnych społeczności, a nie tylko dla uczniów danej szkoły.

4 listopada w Toruniu w formie krótkiej prezentacji zainaugurowano cały cykl. Pierwsze spotkanie z uczniami odbyło się 5 listopada w Brodnicy. Kolejne będą odbywać się co dwa tygodnie w różnych miejscowościach. Projekt potrwa do czerwca 2014 r.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu i tutaj spędził pierwszych kilkanaście lat swojego życia. To właśnie w tym mieście narodziło się jego zaciekawienie astronomią. Był wtedy rówieśnikiem uczniów współczesnych astrobaz.

„Projekt ma zasięg regionalny, zasięg kujawsko-pomorski, jednak z nadzieją na więcej. Zaczynamy w miejscu, gdzie urodził się Mikołaj Kopernik” - mówi Piotr Majewski z Polskiego Radia PiK, który jest autorem projektu i poprowadzi prelekcje. Majewski jest dziennikarzem radiowym, popularyzatorem astronomii, a także laureatem tytułu Mistrz Mowy Polskiej i członkiem Rady Programowej Astrobaz.

„Historia wydaje się oryginalna. Z mojej wiedzy wynika, że nikt jeszcze tego tematu nie dotykał. Powodem jest brak dokumentów, dowodów, materiałów o pierwszych 18 latach życia Kopernika, na których można by się oprzeć. To bardzo dobre pole do spekulacji dla kogoś, kto nie jest naukowcem, a popularyzatorem i miłośnikiem astronomii” - tłumaczy Majewski.

Główny prelegent cyklu tłumaczy, że jeśli porozmawiamy z różnymi astronomami, zwykle okazuje się że pierwszym momentem, który przyciągnął daną osobę do badania nieba, był najczęściej zachwyt jakimś zjawiskiem. W przypadku Kopernika nie wiemy co mogło nim być.

„Tworzę historię młodego nastolatka, którzy żyje sobie Toruniu, już po śmierci ojca, ale pod opieką matki i w towarzystwie rodzeństwa i kolegów. Jest z pewnością kilka zjawisk, które mogły Kopernika natchnąć. Na czele w tym katalogu nasuwa się zaćmienie Słońca z 16 marca 1485 r. Nie było to zaćmienie całkowite, ale o bardzo głębokiej fazie około 90 procent. Przy dobrej pogodzie z pewnością nie przeszło niezauważone. Na to wszystko nałożyło się spotkanie na szczycie. W Toruniu spotkali się wtedy król Kazimierz Jagiellończyk i wielki mistrz Marcin von Truchsess. Zestawienie rzadkiego zjawiska z międzynarodowym spotkaniem najwyższych władz musiało zrobić wrażenie na mieszkańcach Torunia, w tym na 12-letnim wtedy Mikołaju Koperniku” - przypuszcza Majewski.

Takich zjawisk było więcej i Majewski ma nadzieję, że tworzone na ich podstawie opowieści zaciekawią młodych odbiorów.

Przy okazji cyklu prelekcji zorganizowano konkurs „Gwiazda Kujawsko-Pomorskiego”. Uczestnicy powinni wybrać gwiazdę na niebie i w ciekawy sposób uzasadnić dlaczego to właśnie ona powinna przyświecać województwu kujawsko-pomorskiemu. Termin zgłoszeń w konkursie mija 22 listopada b.r. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy posiadają zameldowanie na pobyt stały lub czasowy.

Projekt „Jak Kopernik odkrył niebo?” został dofinansowany ze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

  • 09.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Uznański: mojej diety przed wylotem w kosmos nikt nie planuje

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera