Astronom: przed nami maksimum aktywności Taurydów N

W ciągu najbliższych nocy będą dobre warunki do obserwacji roju Taurydów, utworzonego przez kometę 2P/Encke - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Dwie najsłynniejsze komety to niewątpliwie 1P/Halley oraz 2P/Encke. Kometa Halley\'a to pierwsza znana kometa okresowa, natomiast 2P/Encke to kometa o najciaśniejszej orbicie, która dokonuje pełnego obiegu dookoła Słońca w tylko 3,3 roku. Oba ciała z warkoczem mają swoje roje meteorów. Kometa Halley\'a jest twórczynią Orionidów i Eta Aqurydów, natomiast kometa Enckego ciałem macierzystym Taurydów Północnych i Południowych" - przypomniał naukowiec.

Jak wyjaśnił, płaszczyzna orbity komety 2P/Encke jest nachylona do orbity Ziemi pod kątem tylko niespełna 12 stopni. "W efekcie większość cząstek wyrzuconych z komety podróżuje blisko płaszczyzny ekliptyki i jest poddana silnym oddziaływaniom grawitacyjnym planet. Rój dzieli się przez to na gałąź północną i południową, jest bardzo rozmyty, aktywność trwa długo, a radianty (czyli miejsca, z których wybiegają meteory) położone w konstelacji Byka, są stosunkowo duże" - opisał astronom.

Dodał, że Taurydy S są aktywne od 10 września do 20 listopada, a ich maksimum wypada 10 października. "Dla odmiany meteory z roju Taurydów N możemy obserwować od 20 października do 10 grudnia. Maksimum jest spodziewane w okolicach 12 listopada" - powiedział.

Zdaniem naukowca Taurydy co pewien czas potrafią popisywać się bardzo jasnymi zjawiskami. "Szanse na to rosną w momencie, gdy kometa macierzysta znajduje się blisko Słońca. Tak jest właśnie w tym roku, bo kometa 2P/Encke świeci stosunkowo jasno na porannym niebie, gdzie możemy ją dojrzeć nawet przez lornetkę" - zauważył dr Olech.

Najbliższe dni to dobry czas do obserwacji Taurydów. Księżyc wciąż nie przeszkadza mocno w obserwacjach, bo jego nów wystąpił 3 listopada, a pierwszej kwadry oczekujemy 10 listopada - radzi astronom.

Radiant Taurydów N znajduje się obecnie tuż pod Plejadami. "Około godz. 19.00 naszego czasu widać je już około 20 stopni nad wschodnim horyzontem. Z obserwacjami warto jednak poczekać do godzin późniejszych. Im radiant wyżej nad horyzontem, tym większe szanse na meteory. Najlepsze warunki wystąpią około północy, kiedy to radiant góruje na wysokości około 60 stopni nad południowym horyzontem" - powiedział dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera