Duża liczba zgłoszeń z Polski na międzynarodowy obóz astronomiczny ESO dla młodzieży

Ogłoszono wyniki naboru na międzynarodowy obóz astronomiczny ESO Astronomy Camp 2013, który odbędzie się we Włoszech - poinformowały Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Z Polski napłynęło aż 20 procent wszystkich zgłoszeń.

Łącznie na obóz napłynęło 170 zgłoszeń z różnych krajów, w tym 34 z Polski, co stanowi 20 procent wszystkich chętnych. Zaplanowana liczba miejsc na obozie to 50, z czego dla naszego kraju przeznaczono ostatecznie pięć miejsc.

Nabór zgłoszeń uczniów chętnych do wzięcia udziału w międzynarodowym obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2013 trwał od maja do połowy października 2013 r. W konkursie mogli startować uczniowie z krajów członkowskich ESO oraz z wybranych innych krajów. Dzięki temu, że Polska stara się o wstąpienie do ESO, udział mogła wziąć także polska młodzież. Konkurs dla uczniów z naszego kraju został przeprowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, we współpracy z organizatorem obozu - Europejskim Obserwatorium Południowym.

Dla trojga z polskich uczniów udało się uzyskać stypendia, ufundowane przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD). Laureatami stypendiów zostali: Kamila Ulatowska z Zespołu Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Grudziądzu (stypendium od PTA), Maciej Garbacz z Publicznego Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej w Łodzi (stypendium ESO) oraz Katarzyna Budzik z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (stypendium KFnrD). Na obóz pojadą także Gabriela Berecka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie oraz Karol Łoziński z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

„To nie pierwsza sytuacja, gdy w międzynarodowym konkursie związanym z astronomią liczba zgłoszeń od polskich uczniów jest w ścisłej czołówce światowej. Nasza młodzież aktywnie i licznie uczestniczy w projektach takich jak Galaktyczne Zoo, poszukiwania planetoid, czy obserwacje Globe at Night. Warto przypomnieć też o znaczących sukcesach polskich uczniów na międzynarodowej olimpiadzie astronomicznej” - mówi dr Agnieszka Kryszczyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

„Liczba zgłoszeń z Polski w stosunku do zgłoszeń z innych krajów robi wrażenie. Dziękujemy za bardzo dobrą współpracę w propagowaniu obozu dla młodzieży Polskiemu Towarzystwu Astronomicznego, czasopismu Urania, jak i innym polskim partnerom. Gratulujemy wszystkim pięciu laureatom, przyznanie miejsca na obozie ESO to duże wyróżnienie dla ucznia” - podkreśla Krzysztof Czart, koordynator ESO ds. popularyzacji nauki w naszym kraju.

Obóz odbędzie się we Włoszech, w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus. Ośrodek ten znajduje się w Alpach, niedaleko granicy ze Szwajcarią. Obóz potrwa od 26 do 31 grudnia 2013 r.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), organizator obozu, to jedna z najważniejszych na świecie organizacji zajmujących się badaniami Wszechświata z powierzchni Ziemi. Posiada wielkie obserwatoria i teleskopy, których astronomowie używają m.in. do badań planet pozasłonecznych i najdalszych galaktyk. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie eksperymenty na ISS - podpisano siedem kontraktów

  • 10.03.2024 PAP/Michał Meissner

    Zielona Góra/ Polski astronauta Sławosz Uznański odwiedził Park Technologii Kosmicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera