Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
29.11.2013 aktualizacja 29.11.2013

W warszawskim CAMK PAN o interferometrii optycznej

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie prowadzi cykl wykładów popularnonaukowych o astronomii. Najbliższy odbędzie się w poniedziałek, 2 grudnia, i będzie dotyczyć interferometrii optycznej, jednej z najnowocześniejszych technik obserwacyjnych astronomii.

Wykład pt. „Interferometria optyczna” wygłosi Magdalena Otulakowska-Hypka z CAMK PAN. Prelegentka przybliży zagadnienie rozpoczynając od wyjaśnienia teorii, która kryje się za tą techniką obserwacyjną. Później omówi metodę działania oraz przedstawi konkretne przykłady i zastosowania we współczesnej astrofizyce.

Interferometria wykorzystuje zjawisko interferencji fal elektromagnetycznych. Znane są przykłady sieci radioteleskopów wykorzystujących interferometrię. Prowadzone są nawet obserwacje radiowe na skalę całego globu (interferometria VLBI). Mniej osób wie, iż podobną technikę wykorzystuje się także w astronomii optycznej w zakresie światła widzialnego. Dzięki interferometrii można uzyskiwać bardzo dużą zdolność rozdzielczą obserwacji bez konieczności budowania teleskopu o olbrzymim zwierciadle.

Zgodnie z planem, następny wykład w serii, który odbędzie się 9 grudnia, poprowadzi Mateusz Janiak. Prelekcja będzie dotyczyć satelity Fermi.

Na wykłady w CAMK PAN wstęp jest bezpłatny dla wszystkich chętnych. Po prelekcji w pogodne wieczory odbywają się pokazy nieba. Współorganizatorem cyklu jest warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Pełen program cyklu wykładów „Spotkania z astronomią” można znaleźć na stronie internetowej www.camk.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024