Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
30.11.2013 aktualizacja 30.11.2013

Muzeum Polskiemu w Rapperswilu grozi zamknięcie

Istniejącej od ponad 140 lat polskiej placówce muzealnej, mieszczącej się w XIII-wiecznym zamku w szwajcarskim mieście Rapperswil, grozi likwidacja. Muzeum Polskie popularyzuje wielowiekową historię związków polsko-szwajcarskich i przedstawia polską kulturę i historię.

"Prawdopodobnie w styczniu rozstrzygną się losy naszej placówki. Wtedy lokalna społeczność w referendum wybierze plan zagospodarowania zamku, w którym mieści się muzeum” – poinformowała PAP Anna Buchmann, dyrektor instytucji.

Muzeum Polskie powstało w 1870 roku z inicjatywy polskiego emigranta Władysława hr. Broël-Platera, przy znacznym wsparciu szwajcarskich przyjaciół skupionych wokół pisarza Gotfryda Kellera. Od tego czasu mieści się na raperswilskim zamku, dzięki wieloletniej umowie najmu. Pierwsza opiewała na 99 lat. W okresie zaborów na terenie muzeum mieściła się jedna z największych bibliotek Polonii, licząca około 100 tys. tomów. Miejsce to stało się centrum polskiej diaspory, skupiającym świadectwa polskiej kultury i koordynującym poczynania polityczne zmierzające do odzyskania niepodległości Polski.

„Placówka przechodziła wzloty i upadki, była też czasowo zamknięta, ale już na trwałe wpisała się w krajobraz miasta. Składają się na nią nie tylko wystawy obrazów (m.in. Leona Wyczółkowskiego, Józefa Brandta, Olgi Boznańskiej), miniatur, pamiątek po Polonii, bogatej kolekcji sztuki ludowej, ale również liczne organizowane przez nas wydarzenia kulturalne - koncerty, wieczory autorskie i konferencje” – opowiada Anna Buchmann.

Obecne muzeum posiada ponad 8000 eksponatów, z czego zwiedzający mogą zobaczyć około 30 proc. W czasie zaborów w żadnym innym państwie nie powstała podobna placówka. Ekspozycja stała jest opracowana w trzech językach. „W ten sposób przygodni goście mają okazję poznać naszą historię i kulturę. W ostatnich dwóch latach muzeum odwiedzili goście z ponad 50 krajów. Żadna inna instytucja kulturalna poza Polską nie ma tak szerokiego oddziaływania” – uważa Buchmann.

Placówkę wyróżnia również największy obecnie na emigracji zbiór map starych ziem polskich, liczący ponad 1000 sztuk.

Muzeum Polskie utrzymywane jest wyłącznie z pieniędzy polskich emigrantów i należy do założonego w roku 1954 roku Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego. Dzięki zapisom testamentowym, powołano fundację, która finansuje obecnie działania Muzeum. Placówka nie posiada etatowych pracowników – prowadzona jest przez pasjonatów i entuzjastów.

„W ostatnich latach korzystamy z pomocy merytorycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, które oddelegowują do pracy u nas na okres miesiąca lub dwóch historyka sztuki lub archiwistę. Ta pomoc jest nieoceniona!” – mówi Buchmann.

Kilka lat temu muzeum obchodziło hucznie 140-lecie istnienia. Odbyła się konferencja poświęcona historii Muzeum oraz Jerzemu Stempowskiemu i prof. Krystynie Marek, gdyż placówka posiada ich prywatne archiwa.

Muzealnicy wystosowali petycję skierowaną do władz miasta Rapperswil, z którą można zapoznać się na oficjalnej stronie placówki: http://www.muzeum-polskie.org/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024