Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.12.2013 aktualizacja 03.12.2013

W Iranie odkryto ruiny świątyni z czasów królestwa Elamais

Zespół włoskich i irańskich archeologów odkrył w środkowo-zachodnim Iranie pozostałości świątyni z okresu królestwa Elamais (ok. 147 r. p.n.e. – 224 r. n.e.) – informuje serwis internetowy Tehran Times.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w regionie Kaleh Chendar, koło wioski Shami w prowincji Chuzestan.

W ruinach miasta z czasów królestwa Elamais naukowcy odsłonili pozostałości starożytnej konstrukcji, wzniesionej z dużych kamiennych bloków bez użycia zaprawy, tworzącej szeroką platformę.

Budowla posiadała też podwyższenia z cegieł zbudowane w sposób typowy dla obiektów kultu religijnego w starożytnej Persji, jakie znajdują się w mieście Persepolis.

W jednym z sześciu wykonanych na stanowisku wykopów archeolodzy odkryli też pozostałości niewielkiej budowli - prawdopodobnie także o przeznaczeniu religijnym – zbudowanej w całości z prostokątnych cegieł.

W ostatnim wykopie odkryto rodzinny grobowiec z tego samego okresu, wykorzystywany do pochówku zmarłych przez około 100 lat.

Zespół naukowców pod kierunkiem Vito Messiny z Uniwersytetu Turyńskiego oraz irańskiego archeologa Jafara Mehrkiana podczas wykopalisk próbuje zdobyć jak najwięcej informacji o okresie istnienia królestwa Elamais, o którym niewiele wiadomo.

Królestwo Elamais zajmowało część terytorium starożytnego Elamu (ok. 2500-640 r. p.n.e.) i w okresie panowania w Iranie dynastii Arsacydów i imperium Partów (ok. 238 r. p.n.e. – 224 r. n.e.) było państwem wasalnym pod kontrolą Partów.

Po pokonaniu w 224 r. n.e. ostatniego króla Partów przez Ardaszira I, założyciela perskiej dynastii Sasanidów (224-651 r. n.e.), królestwo Elamais przestało istnieć jako odrębne państwo i zostało włączone do Persji.

Prace badawcze na stanowisku Shami są prowadzone w ramach 5-letniej irańsko-włoskiej umowy o współpracy Irańskiego Centrum Badań Archeologicznych oraz włoskiego Centrum Badań i Wykopalisk Archeologicznych w Turynie. (PAP)

jot/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024