Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
19.12.2013 aktualizacja 19.12.2013

Stefan Sękowski - zachęcić do chemii

Na jego publikacjach wychowały się dwa pokolenia chemików. Stefan Sękowski jest autorytetem w dziedzinie pokryć galwanicznych metalami oraz pokryć antykorozyjnych i konserwacji zabytków metalowych. Emerytowany pracownik Instytutu Mechaniki Precyzyjnej kandyduje - w kategorii Instytucja pozanaukowa - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stefan Sękowski jest z wykształcenia chemikiem. Po wojnie pracował w przemysłowym Instytucie Mechaniki Precyzyjnej, zajmował się m.in. złoceniami na Zamku Królewskim.

Sękowski jest autorem serii ok. 40 książek w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Na swoim koncie ma cykl artykułów poświęconych doświadczalnej chemii ukazujących się przez wiele lat w Młodym Techniku oraz Horyzontach Techniki.

Niektóre publikacje miały bardzo praktyczny cel; np. książka Galwanotechnika Domowa miała 15 wydań i była tłumaczona na języki obce. Seria ponad 20 fachowych artykułów na temat konserwacji zabytków ukazywała się w latach 90. w czasopiśmie Spotkania z Zabytkami.

"Poprzez samodzielne eksperymentowanie dostrzegał najskuteczniejszy sposób propagowania chemii wśród młodzieży szkolnej. Wypełniał przez kilkadziesiąt lat dotkliwą lukę powstałą przez nieatrakcyjny sposób pisania podręczników szkolnych z chemii oraz nieatrakcyjne prowadzenie zajęć z chemii" - ocenia zgłaszający tę kandydaturę dr Tomasz Pluciński, którego w ubiegłym roku w konkursie Popularyzator Nauki zdobył wyróżnienie w kategorii „Prezentacja”.

Zdaniem Plucińskiego, Sękowski w istotny sposób przyczynił się do zmniejszenia niechęci młodych ludzi do chemii.

Tę samą kandydaturę zgłosiło około 20 innych osób. Według rekomendujących, publikacje Stefana Sękowskiego są wymieniane na pierwszym miejscu, gdy mowa o polskim autorze popularyzującym chemię. Jest to jednocześnie przykład nietypowej sytuacji, żeby pracownik przemysłu, nie pochodzący z szeroko rozumianego środowiska akademickiego, odegrał tak skuteczną rolę w działalności dydaktycznej.

Popularne książki Sękowskiego to: "Galwanotechnika domowa", "Pierwiastki w moim laboratorium", "Ciekawe doświadczenia", "Bazar chemiczny", "Elektrochemia domowa", "Z tworzywami sztucznymi na ty", "Fotochemia domowa", "Na przełaj przez chemię", "Elementarz chemii organicznej" oraz "Na wszystko jest rada".

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024