Nauka dla Społeczeństwa

29.04.2024
PL EN
06.12.2013 aktualizacja 06.12.2013

W Akademii PWN o obserwacjach astronomicznych

O fascynującym świecie obserwacji astronomicznych będzie mowa podczas spotkania, które 10 grudnia odbędzie się w Warszawie, w ramach popularnonaukowego projektu „Akademia PWN: wiedza na łączach”.

Spotkanie pt. „Co świeci na niebie? O najciekawszych zjawiskach astronomicznych ostatniego miesiąca roku” rozpocznie się o godz. 18.30 w warszawskiej Biosfeerze (a. Niepodległości 80), będzie otwarte dla publiczności i transmitowane w sieci na stronie: www.wiedza.pwn.pl

Jak przypomina organizator wydarzenia - Wydawnictwo Naukowe PWN - grudzień jest niezwykle ciekawym miesiącem dla miłośników obserwacji astronomicznych.

„Chcemy zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się astronomią, pokazać, że żeby prowadzić obserwacje, nie trzeba mieć bardzo specjalistycznego i drogiego sprzętu. Chcemy porozmawiać o tym, co tak naprawdę da się na niebie zaobserwować, czego nie można w tym miesiącu przegapić i jak się przygotować do obserwacji – czy potrzebujemy wielkiego teleskopu, zwykłej lornetki, a może wystarczy +gołe oko+” – zapowiadają organizatorzy.

Dodają, że chcą także zwrócić uwagę na fakt, że to, co obserwujemy na niebie w zimową noc, to efekt nieustających zmian, jakie zachodzą niewyobrażalnie daleko - w kosmosie.

Podczas spotkania będzie też mowa o m.in. o komecie ISON, i rojach meteorów, m.in. Gemidach i Ursydach.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć premiera książki „Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba i Ziemi” Andrzeja Branickiego.

Zapraszani w ramach cyklu „Akademia PWN: wiedza na łączach” goście są nie tylko wybitnymi naukowcami, ale i wykorzystują wiedzę w praktyce. „Dzięki temu spotkania są czymś więcej niż jedynie teorią przeznaczoną dla wąskiego grona odbiorców. Projekt łączy w sobie tradycyjną formę wykładów z innowacyjnymi możliwościami, jakie daje współczesna technika” – deklarują organizatorzy.

Spotkania są transmitowane w Internecie (streaming online), a ich gośćmi byli do tej pory m.in. prof. Philip Zimbardo, prof. Krzysztof Diks, prof. Wojciech Gasparski.

Dzięki szeroko zakrojonym działaniom promocyjnym oraz transmisjom wideo uczestnikami naszych spotkań było ponad 20 tysięcy osób.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024