Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
09.12.2013 aktualizacja 09.12.2013

60 minut kodowania dla wszystkich

60 minut i dostęp do internetu wystarczą, by wziąć udział w międzynarodowej Godzinie kodowania. Z możliwości zasmakowania prawdziwej informatyki chętni z całego świata będą mogli skorzystać do 15 grudnia. Do udziału w akcji zachęca nawet Barack Obama.

Godzina kodowania jest elementem Tygodnia Informatyki, odbywającego się między 9 a 15 grudnia. Głównym celem przedsięwzięcia jest pokazanie jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje.

"Spodziewamy się, że ponad 10 milionów osób z całego świata w wieku od 6 do 106 lat przyłączy się do naszej akcji. W Godzinie kodowania można brać udział będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy, w domu lub w dowolnym innym miejscu. Musisz mieć jedynie godzinę czasu i osiągalny internet z Twojego komputera lub urządzenia mobilnego" - informują organizatorzy akcji.

Godzinę kodowania promują m.in. Bill Gates, Mark Zuckerberg, gwiazda NBA Chris Bosh czy założyciel zespołu Black Eyed Peas will.i.am. Do nauki programowania przekonuje nawet prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. "Nie kupujcie nowej gry komputerowej, zaprojektujcie ją. Nikt nie urodził się programistą, ale przy odrobinie pracy, matematyki i nauki każdy może się nim stać" - mówi prezydent USA. "Niezależnie czy jesteś młodym mężczyzną czy kobietą, żyjesz w dużym mieście czy na wsi, komputery stanowią dużą część twojej przyszłości" - dodaje.

Na stronie akcji: http://edu.rsei.umk.pl/godzinakodowania/ słynni uczestnicy akcji przekonują, że nie trzeba być geniuszem by programować. "Wszyscy zależymy od technologii, wykorzystujemy je do porozumiewania się z innymi, przekazywania informacji. Jednak niewielu z nas umie programować i napisać odpowiedni kod. Wielcy programiści są dziś niczym gwiazdy rocka" - mówi will.i.am.

Międzynarodowy program jest dostępny dla każdego na stronie http://edu.rsei.umk.pl/godzinakodowania Większość tekstów jest przetłumaczona na język polski. Uczestnicy znajdą tam też kolejne kroki, które muszą wykonać, by uczestniczyć w akcji.

Prosty i niedrogi klaster przystosowany do obliczeń równoległych udostępniło też Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. "Klaster CFT PAN nie może konkurować mocą obliczeniowa, ale projekty tego typu, ze względu na niski koszt, stały się popularne na świecie właśnie jako np. narzędzia do nauki programowania" - informuje dr hab. Lech Mankiewicz. Szczegółowe informacje na jego temat są dostępne na stronie: http://www.cft.edu.pl/klaster.html

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024