Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
23.12.2013 aktualizacja 23.12.2013

Kryminologia nowym kierunkiem na Uniwersytecie w Białymstoku

Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) od przyszłego roku akademickiego 2014/2015 otwiera nowy kierunek - kryminologię. Absolwenci będą mogli znaleźć pracę m.in. w policji, służbie celnej, więziennej, CBA czy organach samorządowych.

To druga uczelnia w kraju, po Gdańsku, która będzie miała taki kierunek - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dziekan wydziału prawa UwB prof. Emil Pływaczewski. Chodzi o studia pierwszego stopnia, licencjackie, natomiast studia drugiego stopnia, magisterskie, działają na Uniwersytecie Warszawskim.

Pływaczewski mówił, że pomysł na nowy kierunek to wynik obserwacji trendów międzynarodowych, ale też własna wizja rozwoju wydziału, gdzie od lat prowadzone są badania w tym zakresie. Wydział dysponuje również wykwalifikowaną kadrą.

Dr hab. Katarzyna Laskowska z wydziału prawa UwB powiedziała, że władze wydziału stawiają na to, by kierunek kryminologia, był kierunkiem praktycznym i interdyscyplinarnym. Mówiła, że studenci dowiedzą się, czym jest przestępstwo, zdobędą wiedzę o instytucjach zajmujących się zwalczaniem przestępczości, kontroli społecznej czy rozwoju przestępczości w Polsce.

Natomiast interdyscyplinarność kierunku ma polegać na tym, że studenci będą zdobywać wiedzę z kilku dziedzin, m.in. psychologii, psychiatrii, praw człowieka czy polityki.

Laskowska powiedziała, że przestępczość dzisiaj rozwija się w bardzo wielu kierunkach jak przestępczość komputerowa, korporacyjna, oszustwa międzynarodowe, powstają nowe patologie społeczne jak pracoholizm, zakupoholizm czy uzależnienie od hazardu. Dodała, że te zjawiska trzeba badać i analizować. Jej zdaniem służby i organy ścigania będą poszukiwały specjalistów, którzy będą potrafili na etapie ścigania i wykrywania przestępczości diagnozować sprawców i przeciwdziałać przestępczości prowadząc działania prewencyjne.

Z rozmów, jakie przeprowadziły władze uczelni, pozyskaniem takich pracowników zainteresowana byłaby policja, służba celna, straż graniczna, CBA, ABW, wojsko, służba więzienna czy organy samorządowe.

W Białymstoku na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia przygotowano 50 miejsc. Studenci będą przyjmowani na podstawie świadectw dojrzałości i zdobytych punktów na egzaminie maturalnym. Będzie też możliwość studiowania w trybie zaocznym.

W planach wydziału prawa jest też uruchomienie kryminologii na studiach drugiego stopnia, by móc uzyskać stopień magistra.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024