Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.01.2014 aktualizacja 09.01.2014

Podwodne włoskie zabytki w obiektywie polskich fotografów

Pozostałości wielkiego portu wojennego i handlowego imperium rzymskiego – Portus Julius, oraz położonych po drugiej stronie zatoki willi cesarskiej arystokracji można obejrzeć na ekspozycji „Zatopione Imperium – Park Archeologiczny Baje”, w Warszawie

Wernisaż odbędzie się 16 stycznia o godz. 17.00 w salach Pałacu Kazimierzowskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28).

Ekspozycja fotograficzna to owoc podróży współpracujących z Zakładem Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Warszawskiego fotografów, Marcina Trzcińskiego i Wojciecha Zgoły w miejsce podwodnych wykopalisk prowadzonych w słynnym w czasie Imperium Rzymskiego kurorcie Baje, położonym nad Zatoką Neapolitańską we Włoszech.

„Kilkudniowy pobyt fotografów zaowocował setkami zdjęć z wybranych fragmentów olbrzymiego terenu wykopalisk. To wstęp do szerszej współpracy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego z włoskimi ośrodkami odpowiedzialnymi za prowadzone badania” – informuje Magda Nowakowska z IA UW.

Miejsce znane jest archeologom podwodnym od lat 60. XX wieku. Jednak dopiero w latach 80. rozpoczęto badania zatoki na szeroka skalę. Obecnie co roku prowadzone są kolejne badania, jak również prace rekonstrukcyjne przy odnalezionych zabytkach.

„Mamy nadzieję, że zaprezentowane fotografie pozwolą unaocznić ogrom podwodnych bogactw zgromadzonych w zatoce oraz choć na chwilę docenić bogactwo i kunszt budowniczych Imperium Rzymskiego sprzed 2000 lat” – kończy Nowakowska.

Wystawa będzie czynna do 29 stycznia.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024