Pracownia Komet i Meteorów podsumowała rok 2013

Rok 2013 był jednym z najbardziej owocnych w historii Polskiej Sieci Bolidowej i zamknął się liczbą ponad 36 tysięcy zaobserwowanych meteorów - informuje Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) na swojej stronie internetowej.

Pracownia Komet i Meteorów to organizacja działająca od 1987 roku, która zrzesza zarówno zawodowych astronomów, jak i miłośników astronomii zainteresowanych badaniami małych ciał Układu Słonecznego.

Od prawie 10 lat jej głównym projektem jest Polska Sieć Bolidowa (ang. Polish Fireball Network - PFN), która poprzez sieć stacji rozsianych po terenie naszego kraju patroluje niebo nad Polską i rejestruje jasne zjawiska meteorowe.

Rok 2013 zamknął się liczbą 19 działających stacji, w których znajduje się 50 kamer wideo i dwa cyfrowe aparaty fotograficzne. W sumie zaobserwowano ponad 36 tysięcy meteorów. Ponad 6300 z nich było zarejestrowanych z przynajmniej dwóch stacji, co umożliwiło dokładne wyznaczenie ich trajektorii w atmosferze i orbity.

Najciekawszym zjawiskiem zaobserwowanym w zeszłym roku był bolid Kowiesy, który pojawił się nad centralną Polską 31 sierpnia o godz. 21:23:55 i miał jasność porównywalną z Księżycem w pełni. Został on zarejestrowany w trzech stacjach (PFN40 Otwock, PFN42 Błonie i PFN43 Siedlce). Co ważne, w stacji w Siedlcach zainstalowany był spektrograf i dzięki temu udało się uzyskać widmo bolidu. Bolid był zjawiskiem wolnym, bo wszedł w naszą atmosferę z prędkością 22.2 km/s. Prędkość końcowa wyniosła już tylko 5.4 km/s.

Co ciekawe, drugi z intrygujących bolidów 2013 roku pojawił się tylko dobę przed bolidem Kowiesy. Bolid Wyszków, widoczny 30 sierpnia o godzinie 20:40:11, był trochę słabszy, ale charakteryzował się bardzo pionową trajektorią, prawie prostopadłą do powierzchni Ziemi. Był także zjawiskiem bardzo wolnym, bo jego prędkość początkowa wyniosła tylko 18.5 km/s.

W rok 2014 Polska Sieć Bolidowa weszła mocnym akcentem. W nocy z3 na 4 stycznia wystąpiło wysokie maksimum roju Kwadrantydów, a pogoda w Polsce dopisała. Już dzisiaj wiadomo, że łowy były owocne i udało się zarejestrować ponad tysiąc meteorów z tego roju, a dla grubo ponad 100 wyznaczyć trajektorie i orbity.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Uznański: mojej diety przed wylotem w kosmos nikt nie planuje (wideo)

  • Fot. Adobe Stock

    Bytom/ Analogowa baza kosmiczna powstała na górniczej hałdzie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera