Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
22.01.2014 aktualizacja 22.01.2014

Ostatnie dni na zgłoszenia do konkursu FameLab

Tylko do końca stycznia naukowcy, którzy potrafią ciekawie opowiadać o swojej pracy naukowej, mogą zgłaszać się do konkursu FameLab. Do wygrania nagrody pieniężne i możliwość reprezentowania Polski podczas międzynarodowego finału w Wielkiej Brytanii.

Trzecią edycję konkursu FameLab organizują Centrum Nauki Kopernik i British Council. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają biolodzy, inżynierowie, doktorzy nauk medycznych, matematycy, badacze z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Wszyscy muszą w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej w zaledwie trzy minuty. Liczy się poprawność pod względem naukowym, umiejętność jasnego wytłumaczenia skomplikowanych naukowych zagadnień oraz charyzma. W wystąpieniu może użyć dowolnych rekwizytów, o ile jest w stanie wnieść je na scenę i obsłużyć bez pomocy innych osób.

Osoby, które chcą zgłosić się do konkursu muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.famelab.org.pl i przesłać trzyminutowy film zgłoszeniowy z prezentacją popularyzującą dowolnie wybrany temat z zakresu nauk ścisłych lub inżynierii. Na podstawie zgłoszeniowych filmów zostanie wybranych 25 półfinalistów. Te osoby spotkają się w półfinale 1 marca w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zaprezentują swoje wystąpienia na żywo przed publicznością oraz jury. Wybierze ono 10 finalistów.

"Obywatele mają prawo wiedzieć, na czym polegają badania prowadzone za publiczne pieniądze i jakie są ich rezultaty. By jednak dobrze to wyjaśnić, konieczne jest zerwanie z naukowym żargonem" – wyjaśnia koordynatorka polskiej edycji konkursu z ramienia Centrum Nauki Kopernik Karolina Wojnicka. Mariola Ambroziak koordynatorka FameLab z British Council dodaje, że nauka nie powinna rozwijać się na uboczu, wyłącznie w zaciszu laboratoriów. "Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, naukowcy muszą współpracować ze społeczeństwem" - wyjaśnia.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym przez organizatorów konkursu, popularyzacja nauki w środowisku pozanaukowym ma bezpośredni wpływ na pozyskiwanie funduszy i grantów na finansowanie prac badawczych. Uczeni publikują teksty popularno-naukowe, współorganizują festiwale nauki, objaśniają wyniki swoich badań, stają się bohaterami programów dokumentalnych i seriali paranaukowych. Coraz częściej muszą być doskonałymi mówcami, potrafiącymi wytłumaczyć osobom nie związanym ze światem nauki potrzebę przeprowadzania długotrwałych i czasem kosztownych badań.

Dlatego każda osoba z dziesięciorga polskich finalistów FameLab przejdzie dwudniowe szkolenie z autoprezentacji oraz publicznych wystąpień, tzw. MasterClass. Zajęcia poprowadzą doświadczeni brytyjscy i polscy trenerzy. Dzięki temu finaliści dowiedzą się, jak mówić o swoich badaniach i nie będą mieli problemu z późniejszymi wystąpieniami na konferencjach, w mediach czy podczas starania się o granty.

Zdobywca lub zdobywczyni pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki.

Do udziału w dwóch pierwszych polskich edycjach konkursu, organizowanego pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgłosiło się blisko 150 przedstawicieli świata nauki. Zwycięzcy dotychczasowych polskich odsłon FameLab – Monika Koperska i Marcin Stolarski – odnieśli sukces także na arenie międzynarodowej konkursu. Monika Koperska zajęła drugie miejsce w międzynarodowym finale, zdobywając też nagrodę publiczności. Marcin Stolarski zakwalifikował się do ścisłej światowej dziesiątki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024