Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
24.01.2014 aktualizacja 24.01.2014

Guliński: system ulg podatkowych od nakładów na B+R nie spełnia założeń

System ulg podatkowych od nakładów ponoszonych na badania i rozwój nie spełnia do końca swoich założeń - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji Jacek Guliński z resortu nauki. Dlatego prowadzone są rozmowy nad wypracowaniem odpowiednich ulg.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński podczas posiedzenia Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przypomniał, że zgodnie ze statystyką Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku na 14,5 mld nakładów wewnętrznych na badania i prace rozwojowe zaledwie 4,6 mld złotych stanowiły wydatki prywatnego sektora na badania i rozwój.

"Cel na 2020 rok wynosi 1,7 proc. PKB na badania i rozwój, przy czym przynajmniej 0,85 proc. ma pochodzić ze środków prywatnych. W tym kierunku, od dłuższego czasu, zmierza aktywność m.in. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju" - powiedział Jacek Guliński.

Przyznał, że system ulg podatkowych od nakładów na badania i rozwój "nie spełnia do końca swoich założeń". "W ostatnich tygodniach udało nam się w trójkącie Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju spotkać w Ministerstwie Finansów i doprowadzić do dyskusji na temat tego, jaka ulga od nakładów na B+R i jak ustawiona, powinna być w najbliższym czasie wypracowana, mimo określonej sytuacji budżetu państwa" - powiedział Guliński. "Zobaczymy jak te prace i kiedy się zakończą" - dodał.

Drugim problemem wymagającym rozwiązania - mówił wiceminister - jest stopień pomocy publicznej i udziału własnego. "To, w jakim stopniu będzie można środkami budżetu państwa i Unii Europejskiej dofinansowywać badania i rozwój w poszczególnych przedsiębiorstwach, w zależności od ich wielkości i lokalizacji" - powiedział.

Jedną z instytucji, które mają wspierać rozwój innowacyjności jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W latach 2012-2013 instytucja ta skierowała do przedsiębiorstw między 40 proc. a 45-50 proc. jej środków.

"NCBR ma w swojej ofercie wszystkie możliwe mechanizmy wsparcia, które są stosowane w Europie Zachodniej i w czołowych gospodarkach świata. Oferujemy zarówno wsparcie dla przedsiębiorców z określonych branż, sektorów, jak i wsparcie adresowane do szerszej grupy odbiorców. Wspieramy przedsiębiorców na wszystkich etapach rozwoju technologii: od tych najwcześniejszych aż do kończących się wprowadzeniem produktu na rynek, po drodze udzielając wsparcia na ochronę własności intelektualnej. W sumie na ten cel rocznie dysponujemy kwotą 4,5 mld zł" - powiedział w czwartek dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Kurzydłowski.

Guliński wyjaśnił, że działalność innowacyjna i nakłady na badania i rozwój wyglądają różnie w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. "Wielkie przedsiębiorstwa często z kapitałem zagranicznym prowadzą swoją działalność poprzez centra badawczo-rozwojowe, często ulokowane poza granicami naszego kraju. Część z nich posiada takie centra na terenie kraju, do czego próbujemy zachęcać" - podkreślił.

"Im bardziej schodzimy w dół - do przedsiębiorstw mikro - to znów nasilenie prac B+R rośnie. W mikroprzedsiębiorstwach opartych na wiedzy np. spółkach celowych uczelni, udział badań i rozwoju jest znaczący. Młodzi ludzie często właśnie na bazie wiedzy, rozwiązań technologicznych budują swoje biznesy. Tam wiedza, badania i rozwój to podstawa egzystencji" - dodał.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024