Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
14.02.2014 aktualizacja 14.02.2014

Dla mózgu matematyka tak samo piękna jak sztuka

Jak wykazały badania obrazowe mózgu, złożony ciąg cyfr i liter we wzorze matematycznym może wywołać takie same odczucia jak arcydzieła sztuki i muzyka największych kompozytorów – informuje pismo „Frontiers in Human Neuroscience”.

Naukowcy z University College w Londynie badali 15 matematyków za pomocą urządzenia do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Pokazywali im 60 równań, wśród których były „brzydkie” i „piękne”.

Jak się okazało, w przypadku „pięknych” równań aktywowane były te same obszary mózgu, co przy obcowaniu ze sztuką - związana z przeżywaniem emocji kora oczodołowo-czołowa. Im bardziej równanie się podobało, tym silniej reagowała kora oczodołowo-czołowa.

Autorzy badań sugerują, że piękno może mieć neurobiologiczne podstawy – związany z jego odczuwaniem obszar nie na wszystko reaguje pobudzeniem.

Najbardziej uczestnikom eksperymentu podobało się równanie Eulera. Wykorzystuje ono trzy działania arytmetyczne (dodawanie, mnożenie, podnoszenie do potęgi) i łączy podstawowe liczby matematyki: 0, 1, π, e, i - eiπ + 1 = 0.

Za najbrzydsze z pokazywanych podczas badań matematycy uznali równanie funkcyjne Riemanna oraz nieskończony szereg Ramanujana. (PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024