Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.02.2014 aktualizacja 19.02.2014

Infekcje związane z pogorszeniem funkcji poznawczych

Przebyte w ciągu życia infekcje korelują z upośledzeniem pamięci, a także zmniejszeniem szybkości i jakości przeprowadzanych operacji umysłowych - uważają naukowcy z USA.

Badacze z Uniwersytetu Columbia oraz Uniwersytetu Miami przekonują, że kontakt z bakteriami Chlamydia pneumoniae, Helicobacter pylori lub cytomegalowirusami, czy wirusami opryszczki pospolitej może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania pamięci, wydłużenia czasu przetwarzania informacji oraz osłabienia czynności związanych z myśleniem abstrakcyjnym, planowaniem i procesami wnioskowania.

Zainfekowany organizm nie musi nawet popaść w stan chorobowy. Wystarczy, by we krwi występowały przeciwciała wskazujące na uprzednie zetknięcie się ze wspomnianymi zarazkami – bardzo rozpowszechnionymi w naszym środowisku.

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego infekcje są powiązane z upośledzeniem funkcji umysłowych.

„Może być to wywołane odpowiedzią systemu immunologicznego broniącego się przed infekcjami, a może to same infekcje powodują uszkodzenia kliniczne, których nie jesteśmy świadomi” – mówi Clinton Wright, jeden z badaczy.

Poprzednie badania wykazały, że infekcje korelują również z większym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu oraz choroby Alzheimera. Badacze sądzą, że dotyczy to też miażdżycy i ogólnego stanu zapalnego organizmu.

Rezultaty niniejszych analiz zostały zaprezentowane na tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Udarów Mózgu w San Diego (USA), która odbyła się w dniach 12-14 lutego. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024