Nauka dla Społeczeństwa

29.04.2024
PL EN
24.02.2014 aktualizacja 24.02.2014

Krakowscy studenci reaktywują architektoniczne „trupy”

Projekty ożywienia miejskich pustostanów, m.in. słynnego niedokończonego wieżowca zwanego „szkieletorem”, opracowali wspólnie studenci krakowscy różnych kierunków – architektury, sztuk pięknych, socjologii i filozofii. Efektem ich prac jest wystawa projektów architektonicznych, którą można oglądać w Pałacu Sztuki w Krakowie.

U źródeł ekspozycji "Trans-formacje lokalnej tożsamości: Forum - Cracovia – NOT” leżą interdyscyplinarne warsztaty studenckie. W zajęciach pt. „Nowa Przestrzeń 2013” wzięli razem udział studenci Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Wnętrz, Politechniki Krakowskiej Wydziału Architektury, Instytutu Socjologii UJ i Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii UJ.

Zadaniem uczestników warsztatów, odbywających się w ubiegłym roku już po raz piąty, było wymyślenie sposobu zagospodarowania trzech krakowskich pustostanów, które wywodzą się z architektury modernistycznej: hotelów Cracovia i Forum oraz wieżowca NOT, zwanego popularnie „szkieletorem”.

Podzieleni na grupy studenci prześcigali się w pomysłowości, nieskrępowanej ograniczeniami finansowymi. W rezultacie na wystawie w Pałacu Sztuki możemy oglądać niezwykle śmiałe czy wręcz futurystyczne projekty. Na jednej z plansz widnieje np. wizualizacja projektu pod nazwą AQFORUM, czyli przekształcenie obecnego hotelu Forum w rodzaj oceanarium, połączonego z przestrzenią rekreacyjną i edukacyjno-naukową. Projektowi towarzyszy hasło „morska głębia w centrum miasta”.

Z kolei inny zespół warsztatowy stworzył projekt „zielonego szkieletora”, pozostawiając pierwotną konstrukcję bez zmian, ale tworząc z wszechobecnej roślinności tkankę obiektu. Jak tłumaczą autorzy, budynek służący do odpoczynku krakowian miałby dodatkowo pełnić funkcję „płuc dla miasta”, gdyż w otoczeniu „szkieletora” brak jest obecnie terenów zielonych.

Zgodnie z założeniem organizatorów zaprezentowane na wystawie projekty nie są bezpośrednio przeznaczone do realizacji, choć mogą w przyszłości zainspirować miejskich planistów. "Głównym celem warsztatów jest kształcenie studentów - nabywanie i doskonalenie umiejętności pracy w zespołach, złożonych z przedstawicieli kilku branż, poznawanie metod pracy i warsztatu innych dyscyplin” – wyjaśniła PAP dr Marta Smagacz-Poziemska, która wraz z dr Marcjanną Nóżką współorganizowała warsztaty ze strony Instytutu Socjologii UJ.

"Warsztaty stały się okazją do dyskusji przedstawicieli dyscyplin, które na przestrzeń patrzą z różnej perspektywy, używają odmiennego języka i narzędzi pracy, przyjmują różne kryteria oceny >>dobrej przestrzeni<<" – podkreśliła dr Smagacz-Poziemska. Dodała, że zadaniem socjologów jest "uspołecznienie" projektów, co dokonuje się przez diagnozowanie potrzeb społecznych i współpracę z architektami przy przekładaniu tych potrzeb na konkretne rozwiązania projektowe. Z kolei filozofowie dbają szczególnie o estetykę obiektów.

Pomysłodawcami cyklicznych warsztatów „Przestrzeń miejska” są: dr hab. Beata Gibała-Kapecka z ASP (Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie) i dr inż. arch. Tomasz Kapecki (Wydział Architektury PK), którzy w pierwszych czterech latach warsztatów organizowali je tylko dla studentów architektury i architektury wnętrz. Następnie do współpracy zaproszono studentów socjologii i filozofii.

„Trans-formacje lokalnej tożsamości” w Pałacu Sztuki można będzie oglądać do 2 marca tego roku.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024