Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
07.03.2014 aktualizacja 07.03.2014

Astronom: Księżyc spotyka się z Aldebaranem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W nocy z piątku na sobotę dojdzie do koniunkcji Księżyca z najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Byka - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak przypomniał astronom, jedną z najjaśniejszych gwiazd, które na swej drodze po ekliptyce może napotkać Księżyc jest Aldebaran - najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Byka. Jego blask wynosi aż +0.85 magnitudo.

Aldebaran - wyjaśnił naukowiec- to tak naprawdę układ podwójny oddalony od nas o 65 lat świetlnych. Jego większy składnik to czerwony olbrzym około 50 razy większy od Słońca. Czerwoną barwę Aldebarana widać bez problemów gołym okiem.

W nocy z 7 na 8 marca, niespełna dwa stopnie od Aldebarana znajdzie się Księżyc w pierwszej kwadrze. "Na obserwacje najlepiej wyjść w okolicach godziny 22-23 naszego czasu. Wtedy oba ciała znajdziemy na wysokości około 20 stopni nad zachodnim horyzontem" - zapowiedział dr Olech.

Jego zdaniem do obserwacji warto użyć lornetki lub lunety o powiększeniu 15-20 razy i polu widzenia 3-4 stopni. "Dzięki temu w jednym polu zobaczymy usianą kraterami powierzchnię Srebrnego Globu, czerwonego Aldebarana i sporo słabszych gwiazd należących do bliskiej gromady otwartej o nazwie Hiady" - opisuje astronom.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024