Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
12.03.2014 aktualizacja 12.03.2014

Braster plus mammograf to lepsza diagnostyka raka piersi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polski wynalazek do badania piersi metodą termograficzną w połączeniu z mammografią zwiększa skuteczność diagnostyki nowotworów. Nieinwazyjna i bezpieczna ciekłokrystaliczna termografia kontaktowa może usprawnić badania przesiewowe. Skuteczności i przydatności urządzenia Tester BRASTER w procesie diagnostyki patologii gruczołów piersiowych dowiodło zakończone w lutym badanie kliniczne.

Wynalazek opiera się na wykrywaniu nieprawidłowości, w tym zmian nowotworowych, dzięki termografii, czyli badaniu zmian temperatury w tkance. W połączeniu z innymi metodami umożliwia diagnostykę u szerokiego spektrum pacjentek bez względu na wiek, strukturę i temperaturę piersi.

Badanie THERMACRAC miało charakter obserwacyjny. Przeprowadzono je u kobiet z objawami patologii piersi. Panie skierowano do pogłębionej diagnostyki w specjalistycznych ośrodkach UJCM oraz NZOZ, w których realizowany jest program pogłębionej diagnostyki patologii piersi finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przez 6 miesięcy w specjalistycznych poradniach na terenie Polski lekarze specjaliści zbadali tą metodą 736 kobiet i zdiagnozowali 72 przypadki raka piersi.

Prace monitorował Clinmark Clinical Research. Badanie uzyskało zgodę Komisji Bioetycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Komisji Bioetycznych przy Izbach Lekarskich w Krakowie i Katowicach.

Porównywano skuteczność diagnostyki za pomocą urządzenia Tester BRASTER ze standardowym postępowaniem diagnostycznym. W ten sposób oceniono jego przydatność kliniczną w wykrywaniu raka piersi u kobiet. Standardowe postępowanie diagnostyczne to badanie fizykalne połączone z co najmniej jedną z technik obrazowych: USG, mammografią i ewentualnie wykonaniem biopsji.

Badanie dotyczyło m.in. czułości i swoistości. Czułość to prawdopodobieństwo uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego wśród pacjentów chorych. Wysoka czułość oznacza przeoczenie niewielu chorych. Z kolei swoistość oznacza prawdopodobieństwo uzyskania ujemnego wyniku testu diagnostycznego wśród pacjentów niechorujących na diagnozowaną chorobę. Wysoka swoistość oznacza brak fałszywie dodatnich wskazań (test nie wskazuje zdrowych pacjentów jako chorych).

Uzyskana w badaniu czułość i swoistość badania termograficznego wynosiła, odpowiednio 72 proc. oraz 58 proc. Tester BRASTER uzyskał jeszcze lepsze wyniki u kobiet 50-letnich i starszych. Na wyniki miała wpływ struktura piersi - u osób z tłuszczową strukturą czułość i swoistość wynosiła odpowiednio: 100 proc. i 64 proc., a z gruczołową strukturą piersi – odpowiednio: 71 proc. i 63 proc.

Stwierdzono też wzajemne uzupełnianie się trzech metod - termografii, mammografii i ultrasonografii dzięki ich różnym właściwościom detekcyjnym.

Okazało się, że rak piersi jest lepiej wykrywalny przy połączeniu dwóch metod: termografii z mammografią, niż w przypadku samej mammografii. W raporcie z badań udostępnionym przez firmę Braster SA dr Paweł Basta z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdził, że w świetle przeprowadzonych badań Tester BRASTER można uznać za obiecujące uzupełnienie urządzeń przydatnych w diagnostyce patologii piersi, w tym raka piersi u kobiet.

Rekomendacje płynące z badania zalecają prowadzenie prac badawczo-rozwojowo związanych ze zwiększeniem ergonomii pracy z wykorzystaniem urządzenia. Chodzi m.in. o skrócenie czasu badania termograficznego. Uczeni będą też rozwijać metody interpretacji wyników i pracować nad narzędziami wspierającymi, jak: atlas termograficzny i specjalne oprogramowanie.

Prace nad urządzeniem prowadzi spółka Braster. Obecnie projektem kieruje dr inż. Henryk Jaremek.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024