Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
12.03.2014 aktualizacja 12.03.2014

Śmierć partnera związana z wyższym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W ciągu pierwszych 30 dni po śmierci partnera utrzymuje się wyższe ryzyko zawału serca lub udaru mózgu – wykazała najnowsza analiza, którą publikuje pismo „Jama Internal Medicine”.

Z dotychczasowych badań wynikało, że osoby, które przeżyły śmierć kogoś bliskiego mają przez pewien czas podwyższone ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Aby zweryfikować te doniesienia naukowcy z St. George\'s University w Londynie przeprowadzili analizę w dużej grupie - ponad 30 tys. - starszych osób w wieku 60-89 lat, które właśnie straciły partnera oraz w grupie ponad 83 tys. ludzi w podobnym wieku, których partner ciągle żył. Zebrano dane na temat zawałów serca i udarów mózgu w obu badanych grupach.

W analizie uwzględniono informacje na temat palenia papierosów, rozpoznania choroby układu krążenia w przeszłości, wieku oraz sytuacji ekonomicznej uczestników badania.

Odsetek osób, które przeszły zawał lub udar był mały w obu grupach. Naukowcy wyliczyli jednak, że wśród tych, którzy stracili partnera w ciągu ostatnich 30 dni był on dwukrotnie wyższy niż w grupie kontrolnej. Po upływie miesiąca podwyższone ryzyko tych zdarzeń malało. W ciągu pierwszych trzech miesięcy po śmierci partnera utrzymywało się też podwyższone ryzyko ostrego zespołu wieńcowego nie będącego zawałem oraz zatoru tętnicy płucnej.

Zdaniem autorów pracy wyniki te potwierdzają, że w pierwszych 30 dniach od śmierci partnera wyraźnie wzrasta ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Najprawdopodobniej jest to efekt niekorzystnych reakcji fizjologicznych organizmu w odpowiedzi na silny stres i żałobę.

Naukowcy liczą, że lepsze zrozumienie tej zależności pomoże opracować skuteczniejsze metody zapobiegania zwałom i udarom mózgu związanym ze śmiercią bliskiej osoby. (PAP)

jjj/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024