Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
31.03.2014 aktualizacja 31.03.2014

Stypendia FNP - sześciu niemieckich uczonych poprowadzi badania w Polsce

Sześciu niemieckich uczonych nagrodzono Polskim Honorowym Stypendium Naukowym im. Aleksandra von Humboldta. Dzięki stypendium przyznanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej będą mogli prowadzić badania w wybranym ośrodku naukowym w Polsce.

Przyznawane w Polsce Stypendium im. Aleksandra von Humboldta stanowi odpowiednik "Humboldt-Forschungspreis", prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta. Stypendia są przyznawane wybitnym uczonym niemieckim o najwyższych kwalifikacjach i znaczącym wkładzie w naukę światową, w uznaniu ich dotychczasowych osiągnięć badawczych. Wysokość przyznanego stypendium to 4 tys. euro miesięcznie.

Jednym z nagrodzonych jest prof. Eduard Muehle z Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münsterze, który będzie realizował sześciomiesięczny projekt badawczy we współpracy z prof. Przemysławem Urbańczykiem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Z kolei prof. Rolf Feiguth z Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii swój trzymiesięczne badania poprowadzi wraz z prof. Kwiryną Ziembą. Prof. Moritz Kassmann z Uniwersytetu w Bielefeldzie przez cztery miesiące będzie pracował z prof. Krzysztofem Bogdanem.

Wśród nagrodzonych znalazł się również prof. Peter Talkner z Uniwersytetu w Augsburgu, który będzie realizował sześciomiesięczny projekt wspólnie z prof. Jerzym Łuczką. Zaś prof. Karl Ulrich Kainer z Instytutu Badawczego Helmholtz-Zentrum Geesthacht przez pięć miesięcy będzie współpracował z prof. Jackiem Kaczmarem. Ostatni z nagrodzonych, który w Polsce poprowadzi pięciomiesięczne badania, jest prof. Manfred Pfister z Wolnego Uniwersytetu Berlina. W ramach stypendium będzie współpracował z prof. Jerzym Limonem.

Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać polscy uczeni. Wnioski pochodzące bezpośrednio od uczonych niemieckich nie są przyjmowane. Stypendium może być przyznane na czas od trzech do sześciu miesięcy i wykorzystane w ciągu trzech lat od przyznania.

Polska jednostka naukowa zgłaszająca kandydaturę powinna zagwarantować nominowanemu uczonemu niemieckiemu techniczne możliwości realizacji zamierzonego programu badawczego: dostęp do laboratoriów i koniecznych do badań materiałów, a także właściwych archiwów i bibliotek.

Przyznawanie stypendium odbywa się na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dzięki tej umowie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dołączyła do podobnych organizacji z 19 krajów, które mają z Fundacją Humboldta analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu tych wyróżnień najwybitniejszym uczonym.

Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024