Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
09.04.2014 aktualizacja 09.04.2014

Ponad ćwierć miliarda zł dofinansowania z NCBR dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy na rozwój nowych technologii otrzymają prawie 254 mln zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki naboru na dofinansowanie projektów celowych.

NCBR - jak poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele tej instytucji - wesprze realizację 115 projektów, w których wykorzystywane są nowatorskie technologie. Warunkiem przyznania dotacji było zobowiązanie beneficjenta lub jego partnera (w przypadku projektów partnerskich) do wdrożenia wyników uzyskanych w efekcie realizacji prac B+R. Dofinansowanie otrzymają projekty celowe przedsiębiorców reprezentujących wiele dziedzin gospodarki.

Wśród zwycięskich projektów znalazły się np. system do weryfikacji decyzji sędziów sportowych za pomocą danych wideo, wiropłatowy statek powietrzny, system do rozpoznawania bakterii z użyciem światła laserowego, technologia kodowania informacji w plikach dźwiękowych czy środki do odladzania pojazdów mechanicznych.

"Ten konkurs pokazuje jak ważna jest elastyczność we współpracy biznesu, nauki i administracji - zaznacza minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Dzięki niej rośnie efektywność wspólnych działań, a co za tym idzie szanse na rynkowy sukces polskich innowacji. Tempo działania administracji jest niezwykle ważne i cieszę się, że ten konkurs kładzie tak duży nacisk na ten aspekt" - podkreśla minister nauki.

NCBR zaznacza, że w programie starano się zredukować formalności do minimum i skrócić czas wydania decyzji o przyznaniu czy też nieprzyznaniu grantu do 60 dni od złożenia dokumentów.

Zastępca dyrektora NCBR Leszek Grabarczyk zaznacza, że rynek nowych technologii rozwija się bardzo dynamicznie i często moment rozpoczęcia realizacji projektu decyduje o uzyskaniu przewagi konkurencyjnej. "Uproszczenie procedur i skrócenie czasu wydania decyzji pozwala na jeszcze bardziej efektywny rozwój innowacyjności w Polsce. Te doświadczenia wykorzystamy w konkursach w nowej perspektywie finansowej UE" - podkreśla Grabarczyk.

NCBR informuje, że nauka i innowacyjna gospodarka w Polsce otrzymały w ostatnich latach znaczące wsparcie ze środków programów operacyjnych. Tylko w latach 2012-2013 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wypłaciło aż 6 miliardów złotych beneficjentom trzech wdrażanych programów operacyjnych. Możliwości interwencji publicznej na rzecz sektora B+R, ukierunkowanej na potrzeby gospodarki, zostały rozszerzone zwłaszcza właśnie dzięki środkom Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024