Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
15.04.2014 aktualizacja 15.04.2014

Olbrzymia planetoida uderzyła w Ziemię przed miliardami lat

Olbrzymia planetoida uderzyła w Ziemię ponad 3 mld lat temu. Siła kolizji była wielokrotnie większa niż sprzed 65 mln lat, gdy wyginęły dinozaury – informuje serwis ScienceDaily.

Planetoida, która uderzyła w Ziemię 3,26 mld lat temu, miała średnicę około 37-58 km. Była trzy do pięciu razy większa niż ciało niebieskie, które uderzyło w Ziemię 65 mln lat temu, przyczyniając się do zagłady dinozaurów.

Planetoida poruszała się z prędkością ok. 20 km na sekundę. W wyniku kolizji utworzył się krater o średnicy około 300 km – informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy zrekonstruowali scenariusz wydarzeń.

Jak opisują badacze, fale sejsmiczne ogarnęły całą planetę. Powstały tsunami wielokrotnie większe niż spotykane dzisiaj, których głębokość sięgała na tysiące metrów w głąb oceanów.

Geologiczne skutki kolizji widoczne są do dziś pod postacią formacji skalnej zwanej Barberton Greenstone Belt w Południowej Afryce, gdzie napotkać można najstarsze skały na Ziemi.

„Wiedzieliśmy, że było to duże, ale nie wiedzieliśmy, jak duże” - opisuje współautor badań, geolog Donald Lowe ze Stanford University. Lowe odkrył dekadę temu formacje skalne Barbeton.

Zdaniem badaczy, kolizja mogła skutkować zmianami w tektonice w tym regionie. Być może obecny układ płyt tektonicznych jest właśnie efektem tego zderzenia.

Naukowcy są przekonani, że kolizja musiała być katastrofalna dla środowiska na powierzchni oceanów, biorąc pod uwagę, że mniejsza planetoida, która przyniosła śmierć dinozaurom, wyzwoliła energię ponad miliard razy większą niż bomby zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki.

Niebo stanęło w płomieniach, powierzchnia oceanów zaczęła wrzeć, a skały wyparowały do atmosfery. Uderzenie mogło mieć wpływ na rodzące się życie na Ziemi. Część mikroorganizmów mogła wyginąć, ustępując miejsca innym – spekulują autorzy.

Wyniki badań ukażą się na łamach najbliższego numeru pisma „Geochemistry, Geophysics, Geosystems”.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024