Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
19.04.2014 aktualizacja 19.04.2014

W Rzymie archeolodzy odkryli pozostałości najstarszej budowli

Archeolodzy odkryli w Rzymie pozostałości budowli i artefakty z około 900 r. p.n.e. – informuje serwis internetowy Telegraph.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Forum Romanum, najstarszego placu miejskiego w Rzymie, w rejonie lokalizacji Łuku Septymiusza Sewera – łuku triumfalnego zbudowanego w 203 r. n.e. ku czci cesarza Septymiusza Sewera i jego synów.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Patrycji Fortini z Nadzoru Kulturalnego i Archeologicznego Rzymu odkrył fragmenty ściany zbudowanej z kamiennych bloków tufu wulkanicznego oraz skorupy ceramicznych naczyń, pochodzące z ok. 900 r. p.n.e.

Znaleziska są około 150 lat starsze od dotychczas uznawanych przez historyków początków osadnictwa w tym miejscu, kiedy legendarni bracia Romulus i Remus założyli Rzym w 753 r. p.n.e.

Archeolodzy dokonali odkrycia podczas badań Czarnego Kamienia (łac. Lapis Niger) – najstarszego na Forum Romanum monumentu i miejsca kultu, przykrytego płytami z czarnego marmuru z najstarszą w Rzymie starołacińską inskrypcją z 565 r. p.n.e., zawierającą prawdopodobnie tekst klątwy grożącej za sprofanowanie tego miejsca.

Jak poinformowała dr P. Fortini, wyniki badań nowych znalezisk pozwoliły jednoznacznie ustalić, że odkryte pozostałości pochodzą z okresu poprzedzającego o co najmniej 100 lat tradycyjnie uznawany czas założenia Rzymu. (PAP)

jot/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024