Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
22.04.2014 aktualizacja 22.04.2014

Odkrycia archeologiczne w Leicester w środkowej Anglii

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w historycznym centrum miasta Leicester odkryli pozostałości celtyckiej mennicy oraz rzymskie ceramiczne płytki z I wieku – informuje serwis internetowy Leicester Mercury.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Blackfriars - w miejscu dawnej lokalizacji nieistniejącego już klasztoru dominikanów z XIII wieku w Leicester – gdzie obecnie planuje się budowę osiedla studenckiego.

Archeolodzy z firmy Wardell Armstrong Archaeology odkryli na stanowisku ponad 20 form do produkcji celtyckich monet, które są prawdopodobnie pozostałościami mennicy plemienia Corieltauvi, zamieszkującego tereny dzisiejszej środkowo-wschodniej Anglii w epoce żelaza przed podbojem Brytanii przez Rzymian.

Jak poinformował Mikołaj Daffern kierujący pracami zespołu archeologów, odkryte na stanowisku Blackfriars pozostałości mennicy mogły być miejscem, gdzie wybita została większość złotych i srebrnych monet z celtyckiego Skarbu Hallaton, odkrytego w 2000 roku koło wioski Hallaton w hrabstwie Leicestershire.

Naukowcy ze Służby Archeologicznej Uniwersytetu Leicester (ULAS) wydobyli wówczas z ziemi ponad 5000 monet ze złota i srebra, w tym 4835 monet wybitych przez celtyckie plemię Corieltauvi, oraz posrebrzany rzymski hełm paradny i wyroby jubilerskie z I wieku.

Na stanowisku Blackfriars archeolodzy odkryli też rzymskie ceramiczne płytki dachowe i posadzkowe z I wieku, w tym jedną z odciśniętymi śladami łap dużego psa.

Według M. Dafferna, w czasach rzymskich podczas produkcji płytek z lokalnej gliny uformowane płytki układano na ziemi w nasłonecznionych miejscach do wyschnięcia, a wtedy często zdarzało się, że przebiegające zwierzęta pozostawiały w nich odciski swoich łap lub kopyt.

Prace wykopaliskowe na stanowisku rozpoczęły się w styczniu br. i będą prowadzone przez archeologów do połowy maja. (PAP)

jot/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024