Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
23.04.2014 aktualizacja 23.04.2014

Na tropie amazońskiego języka

Językiem carabayo posługuje się amazońskie plemię, które nie chce mieć kontaktu ze światem zewnętrznym. Na podstawie szczątkowych informacji o języku plemienia naukowcy odnaleźli jego miejsce w ramach języków amazońskich – informuje serwis ScienceDaily.

Jedyne informacje lingwistyczne o języku carabayo ograniczają się do znajomości mniej więcej 50 słów. Zestawienie powstało w 1969 r., w trakcie krótkiego zetknięcia się z jedną z rodzin Carabayo.

Frank Seifart z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku (Niemcy) oraz Juan Alvaro Echeverri z Universidad Nacional de Colombia w Leticia (Kolumbia) poddali dane leksykalne ponownej analizie i porównali z danymi historycznymi dotyczącymi różnych języków używanych w regionie.

Wyniki dowodzą, że carabayo posiada wiele podobieństw z wymarłym językiem yuri oraz ciągle używanym tikuna. Zdaniem naukowców, lud Carabayo pośrednio lub bezpośrednio wywodzi się od ludu Yuri, którego języki i obyczaje zostały opisane w XIX w.

Obecnie na świecie żyje około 100 grup rdzennych plemion, które nie kontaktują się ze światem zewnętrznym. Wiele z nich zamieszkuje amazońskie lasy deszczowe. Carabayo żyją w kolumbijskiej części Amazonii, w górnym biegu rzeki Pure.

W 1969 r. oddział wojskowy zetknął się z Carabayo, po wywiązaniu się walki wzięto jedną rodzinę jako zakładników. „W trakcie, kiedy rodzina pozostawała w niewoli, próbowano się porozumieć z nią za pomocą wszystkich języków, których używa się w regionie. Jednak bez rezultatu” - wyjaśnia Seifart.

Najnowsze świadectwa dotyczące Carabayo pochodzą z 2010 r. Są to zdjęcia lotnicze okrągłych chat.

Seifart i Alvaro zidentyfikowali cztery elementy w carabayo, które przypominają język yuri: przedrostek sygnalizujący pierwszą osobę liczby pojedynczej oraz słowa oznaczające „ciepły”, „chłopiec” i „ojciec”.

Jak wyjaśnia Seifart, najmocniejszy dowód na związki z językiem yuri to zaimek osobowy, ponieważ należy on do form, które są najbardziej oporne na zapożyczenia, a zatem wskazuje on raczej na relacje genealogiczne.

Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma „Public Library of Science ONE”. (PAP)

krx/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024