Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.04.2014 aktualizacja 25.04.2014

W sobotę kolejna edycja Dnia Wolnej Sztuki

Kilkadziesiąt muzeów i galerii w 24 miastach w Polsce weźmie udział w czwartej edycji Dnia Wolnej Sztuki. Punktualnie w południe 26 kwietnia wybrane placówki przez godzinę będą pokazywać i zachęcać zwiedzających do dyskusji na temat pięciu wybranych obiektów ze swoich kolekcji.

„Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – Dzień Wolnej Sztuki stoi trochę w opozycji do zatłoczonej i pełnej kolejek Nocy Muzeów. Podczas akcji chcemy pokazać, że oglądając eksponaty wolno i z namysłem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów.”

Jak informują organizatorzy, przy eksponatach będą stały osoby, których zadaniem będzie motywowanie gości do podjęcia dyskusji i samodzielnej refleksji. Mają oni uświadomić uczestnikom akcji, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a eksponaty oglądać nie posiadając specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia.

Muzea przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. Przykładowo, w Muzeum Współczesnym Wrocław tematem przewodnim akcji będzie jedzenie. O obiektach będą opowiadać m.in. psycholog, fotograf jedzenia oraz kucharz. Z kolei Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało ekspozycję o tańcu, na której będzie można zobaczyć pięć, nie pokazywanych na co dzień obiektów.

Jak zastrzegają organizatorzy, Dzień Wolnej Sztuki to nie tylko obrazy i rzeźby - Muzeum Fotografii w Krakowie będzie pokazywać m.in. stereoskop, a Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - tramwaj SN1. W niektórych muzeach dodatkowo zapewnione zostaną materiały dla osób niewidomych. Wstęp do większości placówek będzie na czas akcji bezpłatny. Pełną listę instytucji biorących udział w wydarzeniu można znaleźć na stronie: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

szz/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024