Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
01.05.2014 aktualizacja 01.05.2014

Na WSIiZ w Rzeszowie będzie można studiować prawo

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od października będzie można studiować prawo na poziomie licencjackim. Zainteresowani mogą już składać na uczelni podania.

Studenci będą mogli wybrać jedną z trzech specjalności: Prawo w gospodarce, Organizacja wymiaru sprawiedliwości i prokuratury, Administracja gospodarcza w UE i na Ukrainie.

Zajęcia na kierunku prawo zostaną rozszerzone o przedmioty z obszaru ekonomii, zarządzania i ekonomicznej analizy prawa. Będą też zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci nabędą umiejętności przeprowadzania rozumowań prawniczych, właściwej analizy i stosowania przepisów prawa, sporządzania pism procesowych.

Praktyki odbywać się będą m.in. w sądach, prokuraturach, kancelariach adwokackich i radcowskich, urzędach administracji publicznej, a także instytucjach pozarządowych i w przedsiębiorstwach.

W programie studiów będą też np. gry decyzyjne z obszaru prawa, które pozwolą studentom na analizowanie różnych sytuacji z wielu dziedzin prawa oraz nauczą poszukiwania optymalnych sposobów ich rozwiązania.

Rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna podkreśliła, że studia licencjackie na kierunku prawo pozwolą zdobyć praktyczną wiedzę o prawnych mechanizmach funkcjonowania współczesnej gospodarki wolnorynkowej, zasadach prowadzenia działalności gospodarczej, relacjach pomiędzy kontrahentami biznesowymi oraz relacjach na linii państwo – obywatel.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jedyną uczelnią na Podkarpaciu, która oferuje studia licencjackie z zakresu prawa trwające 6 semestrów.

„Zaletą prawniczych studiów trzyletnich jest selekcja programu i wybranie kluczowych dla gospodarki obszarów prawa, z rezygnacją z przedmiotów teoretycznych, doktrynalnych lub historycznych. Taki odświeżony i wysoce profesjonalny program studiów umożliwi absolwentom szybkie orientowanie się w realiach życia gospodarczego i międzynarodowej wymiany handlowej” – uważa prof. Piotr Zapadka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Z kolei kierownik Katedry Teorii Prawa uczelni prof. WSIiZ Paweł Chmielnicki zaznaczył, że kształcenie prawnicze może być dwustopniowe; studia licencjackie mogą być realizowane na kierunku prawo, a studia II stopnia np. na kierunku ekonomia lub administracja.

„Absolwent z tytułem magistra ma wiedzę z zakresu prawa, ponieważ po trzech latach ma już dosyć dobre podstawy do samodzielnego funkcjonowania w sferze norm prawnych, jednocześnie ma wiedzę, która pozwala mu być bardziej kompletnym doradcą dla klienta, bo już się zna na kwestiach ekonomicznych związanych np. z finansami publicznymi” – podkreślił Chmielnicki.

Jego zdaniem absolwent studiów licencjackich będzie mógł otworzyć własne biuro porad prawnych. Jak wyjaśnił, w takim wypadku, gdy absolwent zechce pomagać klientom w sprawach bieżących, które nie wymagają kontaktu z organami ochrony prawnej, np. sądami, nie będą konieczne specjalne uprawnienia, jak np. przy zawodzie adwokata. (PAP)

api/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024