Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.05.2014 aktualizacja 21.05.2014

Konkurs dla popularyzatorów nauki – zgłoszenia do 6 czerwca

Ruszyła szósta edycja konkursu im. Karola Sabatha na najlepszy materiał dziennikarski popularyzujący naukę w polskich mediach. Artykuły, materiały audio i wideo z 2013 roku można zgłaszać do 6 czerwca.

Celem konkursu, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl, jest promocja rzetelnego dziennikarstwa naukowego. Jego nazwa i główna nagroda nosi imię Karola Sabatha - przedwcześnie zmarłego naukowca, paleontologa i biologa, wybitnego popularyzatora nauki i dziennikarza naukowego. Badacz pracował w Instytucie Paleobiologii PAN i w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Oprócz tego redagował, konsultował i tłumaczył wiele książek z dziedziny paleontologii, współpracował z „Wiedzą i Życiem”, „Gazetą Wyborczą”, współtworzył serwisy internetowe poświęcone ewolucji i paleobiologii.

Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs jest adresowany do wszystkich dziennikarzy, którzy dzięki swojej pracy popularyzują naukę, medycynę i technikę. Nie jest jednak ograniczony do osób przygotowujących materiały tylko dla redakcji lub rubryk naukowych, ale jest też adresowany do tych dziennikarzy, którzy piszą i mówią o nauce na łamach mediów o profilu ogólnoinformacyjnym czy lokalnym. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno autorzy materiałów o naukach ścisłych, przyrodniczych, medycznych, jak i humanistycznych oraz społecznych. Materiały mogą zgłaszać ich autorzy lub redakcje mediów, w których zostały opublikowane.

W tym roku nagrodą główną jest 5000 zł. Zwycięzcę wyłoni jury złożone z naukowców-popularyzatorów, dziennikarzy oraz wykładowcy dziennikarstwa. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu w Warszawie, podczas uroczystości połączonej, jak co roku, z wydarzeniem o charakterze popularnonaukowym. W zeszłym roku konkurencję rozszerzono o publikacje radiowe, telewizyjne i internetowe. Laureatami dotychczasowych nagród są dziennikarze znani nie tylko z dziennikarskiego warsztatu, ale też z popularyzatorskiej pasji: Adam Zubek, Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Patrycja Dołowy i Sławomir Zagórski. Nagrodzone teksty były publikowane w takich gazetach, jak „Polityka”, „Przekrój” czy „Gazeta Wyborcza”. Co roku przyznawane są również wyróżnienia.

Od 2009 roku ważną częścią konkursu Sabatha jest także nagroda Corpus Hippocrateum za najlepszy tekst o tematyce medycznej, której laureatami z poprzednich lat są: Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Piotr Kossobudzki, Wojciech Moskal.

Szczegółowe informacje na temat konkursu i regulamin dostępne na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl: www.naukowi.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl to organizacja zrzeszająca polskich popularyzatorów nauki. Obecnie stowarzyszenie skupia około 50 dziennikarzy naukowych, naukowców oraz specjalistów ds. PR zajmujących się popularyzacją nauki.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024